طراحی سایت
X

آموزش قدم به قدم پرینتر سه بعدی

آموزش قدم به قدم پرینتر سه بعدی

 

به هر ترتیب آن روز نهایی فرا رسید و حالا که شما صاحب یک پرینتر سه بعدی شده اید و یا به این فناوری دسترسی دارید، پس حتما باید روش کار کردن و تولید کردن با پرینتر سه بعدی را هم فرا بگیرید. نگران نباشید. زیرا تولید سه بعدی به اندازه تمام تعاریفش، سرگرم کننده می باشد و این شما هستید که با پرینتر سه بعدی چه کار دارید. آموزش، بازی و سرگرمی ، صنعت و یا تولید نمونه های اولی و ایجاد درآمد.

 


هدف این مقاله این است که هر کسی که آن را مطالعه کرده توانایی انجام تولید سه بعدی و یا به عبارتی روش کار کردن با پرینتر سه بعدی را بداند و از کنار این فناوری منحصر به فرد هزاره سوم به راحتی گذر نکند. در صورت ایجاد هر سوالی با ما در ارتباط باشید.
بنا بر این قبل از اینکه به مرحله قدم به قدم برسیم، می خواهم اندکی در مورد خود پرینتر سه بعدی نوضیح کوتاهی را ارائه کنم.
پرینتر های سه بعدی که معمولا برای کارهای خانگی و یا آموزشی و نمونه سازی اولیه استفاده می شوند، با عنوان پرینتر های سه بعدی دسکتاپ شناخته می شوند که از فناوری FDM استفاده می کنند. پرینتر سه بعدی FDM ، مواد اولیه ای از جنس پلاستیک که به صورت رشته ای رولی که با عنوان فیلامنت شناخته می شوند، استفاده می کند. که فیلامنتها در دو قطر 1.75 و 3 میلیمتری دی بازار وجود دارند که بنا بر برند سازنده پرینتر سه بعدی انتخاب می شوند. از میان بزرگترین سازنده های پرینتر سه بعدی FDM دسکتاپ، شرکت MakerBot با فیلامنت 1.75 کار می کند اما شرکت سازنده معتبر هلندی Ultimaker از فیلامنت 3 میلیمتری استفاده می نماید و این تغییر سایز فیلامنتها تاثیری بر روی کیفیت تولید سه بعدی شما نخواهد داشت.
فیلامنت پس از ورود به قسمت هد دستگاه، اکسترود شده و در قسمت داغ نازل ذوب می شود و سپس با فشار تنظیم شده ای از نوک نازل که معمولا سوراخی به قطر 2 تا 7 میکرون است خارج می شود. نازل پرینتر سه بعدی FDM سه محور X,Y,Z را تغذیه می کند که معمولا هر تولید کننده محور حرکتی نازل را گاهی در هر سه حالت X,Y,Z تعریف می نماید و گاهی، میز کار که معمولا اندکی گرم نیز می باشد، به کمک نازل می آید و حرکت در یک یا دو محور را بر عهده می گیرد. 

 

 

زنجیره ابزار


این نقطه دقیقا همان جایی است که اکثر مردم از کار کردن با پرینتر سه بعدی ناامید می شوند یا گیج می شوند. "آنها زنجیر ابزار را درک نمی کنند"، زنجیره ابزار چیست؟ زنجیره ابزار چرا مهم است؟
هنگامی که شما یک فایل  نوشتاری متنی را تایپ و سپس با پرینتر کاغذی چاپ می کنید، گزینه های فراوانی برای شما وجود دارد. برای نوشتن متن می توانید از نرم افزار های مختلف استفاده کنید و یا می توانید از متن دیگری که قبلا نوشته شده است، استفاده کنید. حتی شما می توانید به پرینتر خود بگویید در چه سایز و کاغزی کارش را انجام دهد .از چه مقدار جوهر برای چاپ آن متن نوشتاری استفاده کند.شما می توانید کیفیت چاپ شده را نیز تنظیم کنید. 
هنگامی که شما یک فایل متنینوشتاری را چاپ می کنید، ابتدا باید از یک برنامه نرم افزاری، برای نوشتن مت و سپس از نرم افزار دیگری  برای ارسال فایل متنی به پرینتر کنار کامپیوتر، برای چاپ استفاده کنید، و سپس پرینتر خود، دارای یک سیستم عامل است که از آن برای درک آنچه برای چاپ می شود، استفاده می کند. این "زنجیر ابزار" برای چاپ یک فایل متنی نوشتاری که در یک صفحه A4 چاپ می شود مورد نیاز است است. 


 

خوب پرینتر سه بعدی نیز راهی کاملا مشابه را طی می کند با این تفاوت که پرینتر متنی و کاغذی یک فناوری قرن بیستمی است و پرینتر سه بعدی یک فناوری هزاره سوم می باشد همانطور که کامپیوتر، لازمه کار و زندگی تشخیص داده شده، پرینتر سه بعدی نیز اینچنین است. 
هنگام تولید با پرینتر سه بعدی باید بدانید و گزینه های مناسب را انتخاب کنید بنابراین دستگاه پرینتر سه بعدی شما می فهمد که برای تولید سه بعدی چه باید انجام دهد. این دقیقا نقطه ایست که زنجیره ابزار وارد می شود.
زنجیره ابزار تولید توسط پرینتر سه بعدی به این صورت عمل می کند: 
طراحی یک فایل سه بعدی و یا به دست آوردن آن فایل از اینترنت و یا هر جای دیگر  >  تبدیل فرمت فایل سه بعدی به فرمت STL  >  با استفاده از یک نرم افزار اسلایسر فایل مورد نظر را به جی کد  g-Code تبدیل می نماییم  >  استفاده از نرم افزار برای ارسال جی کد به پرینتر سه بعدی  >  استفاده پرینتر سه بعدی از جی کد برای تولید سه بعدی فایل شما . لطفا دکمه Start را فشار دهید.

 سردرگم  شده اید؟ نگران نباشید، ممکن است در ابتدا به نظر دلهره آور باشد، اما با روش زنجیره ابزار بسیار آسان خواهد شد که در این مرحله هر زنجیره ابزار را یک قدم رو به جلو می نامیم.


قدم اول


طراحی یک فایل سه بعدی و یا به دست آوردن آن فایل از اینترنت و یا هر جای دیگر

 
 


اولین چیزی که شما برای تولید توسط پرینتر سه بعدی، بدان نیاز دارید این است که یک مدل سه بعدی برای تولید توسط پرینتر سه بعدی داشته باشید! شما می توانید خودتان با استفاده از یک نرم افزار سه بعدی سازی،  مدل سه بعدی خود را ایجاد کنید یا می توانید مدل سه بعدی دیگران را به دست آورید و استفاده کنید. برخی از برنامه های نرم افزاری محبوب مدل سازی سه بعدی عبارتند از AutoCAD، Blender و Sketchup، اما ویکی پدیا دارای فهرستی عالی و حتی بیشتر است. نرم افزار مورد استفاده برای ایجاد مدل سه بعدی باید قادر به ایجاد فرمت STL برای فایل سه بعدی باشد اما اگر میخواهید کار دیگری را تولید سه بعدی کنید می توانید از وب سایت هایی که از تمام جوامع، مدل های سه بعدی خود را در آنها به اشتراک می گذارند استفاده گنید که محبوب ترین برای من سایت thingiverse.com است که بالغ بر یک میلیون فایل سه بعدی قابل تولید سه بعدی در آن موجود می باشد. البته در جستجوی گوگل، سایتها و منابع بیشتری را در این حوزه پیدا می کنید.

 

 

قدم دوم


تبدیل فرمت فایل سه بعدی به فرمت STL 

 

اگر شما در گام اول، مدل سه بعدی را  خودتان ایجاد کرده باشید، گام بعدی این است که این مدل سه بعدی را به صورت فرمت STL تکمیل کنید اما اگر در مرحله اول، مدل را از یک وب سایت ارائه فایلهای سه بعدی مانند thingiverse.com یا CGtrader.com بدست آوردید، احتمالا این مدل، خود در فرمت STL است اما شما حتما قبل از انتقال فایل سه بعدی به پرینتر سه بعدی،  آن را بازدید نمایید 
البته امروزه پرینتر های سه بعدی در مدل های مختلف با فرمت های.OBJ و .AMF نیز می توانند کار تولید سه بعدی را انجام دهند و STL یک فرمت استاندارد می باشد که همه پرینتر های سه بعدی آن را می شناسند و با آن کار تولید سه بعدی را به بهترین حالت انجام می دهند.

 

قدم سوم


با استفاده از یک اسلایسر، فایل سه بعدی را به جی کد  g-Code تبدیل می نماییم 

 


 
جی کد برای تولید یک مدل سه بعدی توسط پرینتر سه بعدی لازم می باشد. که این فرایند جی کد کردن فایل سه بعدی، توسط یک نرم افزار اسلایسر انجام می شود . شرکت سازنده پرینتر های FDM دسکتاپ نرم افزار اسلایسر کیورا Cura را برای پرینترهای سه بعدی خود ارائه داده است اما شما می توانید از نرم افزارهایی چون craft ware  و simplayfi و یا Slic3r استفاده نمایید.
در اینجا فرایند جی کد را در نرم افزار Slic3r  برای پرینتر سه بعدی Scribbler را توضیح می دهیم. نرم افزار میزبان در این پرینتر سه بعدی Pronterface  می باشد.
جی کد برای تولید یک مدل سه بعدی بر روی یک پرینترسه بعدی  Plastic Scribbler با استفاده از برنامه Slic3r تولید می شود. Slic3r را می توان از داخل نرم افزار میزبان Pronterface باز کرد. که پس از باز کردن آن در قسمت نوار ابزار ، گزینه Settings >> Slicing Settings را انتخاب کنید نرم افزار Slic3r اکنون باز خواهد شد. 
نرم افزارهای اسلایسر برای تنظیمات قبل از پرینتر سه بعدی لازم می باشد تا تنظیماتی همچون: کیفیت تولید سه بعدی، چگالی قطعه تولید شده، نوع جنس فیلامنتها و سایز آنها، قطر دیواره مدل سه بعدی و بسیاری دیگر از تنظیمات پشتیبانی تولید سه بعدی را فعال می سازد.
لازم نیست همه اسلایسرهای دنیای پرینتر سه بعدی را یاد بگیرید همان اسلایسری که با پرینتر شما مچ می باشد، بهترین است.

 

قدم چهارم 


استفاده از نرم افزار میزبان برای ارسال جی کد به پرینتر سه بعدی 


 


نرم افزار میزبان به نرم افزاری اتلاق می شود که توسط کمپانی سازنده برای کنترل پرینتر سه بعدی شما در آن استفاده شده است. این سیستم بسیاری از فرامین را به صورت هوشمند نظارت می کند اما بسیاری از فرامین انجام تولید سه بعدی به صورت دستی صادر شده و عامل اصلی تولید توسط پرینتر سه بعدی می باشد.

این نرم افزار های میزبان برای کنترل حرکت محور های " X, Y, Z, " لازم و ضروریست و به نوعی مغز حرکتی پرینتر سه بعدی می باشد. البته تمامی وظایف اکسترودر بر اساس هر نوع مواد اولیه مانند ABS , PLA و... با همین نرم افزار میزبان می باشد. همچنین برای میزان کردن و کنترل درجه حرارت نازل و صفحه ساخت قطعات سه بعدی نیز کارایی دارد . البته حضور اصلی این نرم افزار بابت تحویل جی کد قطعات سه بعدی به پرینتر سه بعدی FDM برای تولید سه بعدی می باشد.
فراموش نکنید که وقتی از طریق مموری و یا اینترنت ، طراحی سه بعدی را به پرینتر سه بعدی رساندید، قبل از روشن کردن و ارائه جی کد، باید پرینتر سه بعدی FDM خود را آماده کنید. دستگاه خود را روشن کنید و طی چند مرحله صفحه ساخت، حرارت نازل ، نوع مواد اولیه و مقدار موجودی آن را چک کنید و سپس جی کد را ارائه کنید که در این مرحله پرینتر سه بعدی به کمک نرم افزار میزبان جی کد فایل سه بعدی شما را یک دور کامل بررسی می نماید 
 

 

اکنون که سطح پلت فرم  صفحه ساخت آماده است و درجه حرارت تنظیم شده است، و فیلامنت به طور کامل موجود بوده زمان تولید سه بعدی فرا می رسد. چراغ اعلان آمادگی پرینتر سه بعدیFDM  روشن شده و یا در مانیتور، علامت مخصوص را به شما اعلام می دارد . لطفا تعلل نکنید و دکمه Print را فشار دهید.
زنجیره ابزار به ما می آموزد که تمام کارهایی که به ظاهر سخت و بزرگ هستند در واقع از تعدادی زنجیره ابزار تشکیل شده اند که باید قدم به قدم آنها را بیاموزیم. 


 www.Printer3bodi.com
 
منبع:پرینتر3بعدی
مصطفی توکل یکشنبه, 22 بهمن,1396 8114 3
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    4.0
مطلب قبلی مواد اولیه پرینتر سه بعدی SLS : نایلون خاکستری P11/12
مطلب بعدی چگونه پرینتر سه بعدی بسازیم ؟

3 نظر در مطلب "آموزش قدم به قدم پرینتر سه بعدی" ثبت شده است

علیرضا

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی


محمود قره زاده

ممنون از محتوای ساده و رئان شما


محمد رها

عالی...شما دوره‌ آموزشی کاربردی هم میذارید؟

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر