طراحی سایت
X

آینده تولید افزایشی در خاورمیانه و آفریقا

آینده تولید افزایشی در خاورمیانه و آفریقا

مقاله: آیا چاپ سه بعدی، ساخت و تولید در آفریقا و خاورمیانه را متحول ‌کند؟

 

فناوری تولید افزایشی‌ و یا چاپ سه بعدی در حقیقت یک پدیده متحول‌کننده است که بازار، تکنولوژی‌ها، دانش، و حوزه های ساخت و تولید آن  طی 10 سال گذشته رشد و توالی فراوانی داشته است. در میان فناوری‌های اصلی، که منجر به چهارمین انقلاب صنعتی می‌شوند، فناوری تولید افزایشی در حال حاضر پیشروترین بوده و صنعت ساخت و تولید را متحول کرده است. و این بار تغییر چهارم صنعتی را به تنهایی به دوش می کشد.


•    در سطح شرکت‌ها، طراحی مجدد کل خط تولید به جای تنها تعویض ماشین آلات
•    در سطح بزرگ‌تر و کلان، تغییر کل زنجیره تامین ، تجهیز، تولید، توزیع و مزایای رقابتی آن


میزان فناوری بالای این انقلاب صنعتی می‌تواند ما را بر این باور برساند که این یک امتیاز اختصاصی اقتصادی برای کشورهای غربی و یا کشورهای توسعه یافته است. در عوض واقعا یک پویایی قابل توجه را در این زمینه در مناطق جغرافیایی مانند خاورمیانه و برخی کشورهای آفریقایی از خود نشان می‌دهد، جایی که تغییر قوانین بازی تولیدکنندگان با فناوری افزودنی، شانس بالا رفتن سریع در رده‌بندی رقابت بین‌المللی را ایجاد می‌کند.


 


خاورمیانه


فناوری تولید افزایشی از رشد قابل توجهی در خاورمیانه برخوردار بوده است، جایی که کشورهای زیادی تمایل به تصاحب موقعیت‌هایی دارند که از پیشرفت‌های فناوری‌های جدید سرچشمه گرفته و در این زمینه پیشگام هستند. 
به عنوان یک مثال در این زمینه، پیش‌بینی میشود که فروش مواد مربوط به چاپ سه بعدی در سال 2025 به بیش از 550 میلیون دلار آمریکا برسد که رشد CAGR آن 7/16 درصد است. انتظار می‌رود که اسراییل شاهد بیش‌ترین نرخ رشد در منطقه با حدود 4/20 درصد باشد اما امارات متحده عربی بیش‌ترین سهم از این مواد را به خود اختصاص خواهد داد 
رهبران امارات متحده عربی نیت استراتژیک خود را درمورد تبدیل امارات به قطب جهانی فناوری پرینتر سه بعدی افشا کردند. برخی شخصیت‌ها، بازیکنان اصلی این فناوری را از سراسر جهان جذب نموده اند:


•    25% از صنعت ساختمان‌ سازی در دبی تا سال 2030 با فناوری تولید افزایشی ساخته خواهند شد
•    7/1 میلیارد درهم حدودا بیش از 460 میلیون دلار آمریکا برای فراورده های دارویی تولید شده با فناوری تولید افزایشی، تا سال 2025 در امارات سرمایه گذاری خواهد شد
•    8/2 میلیارد درهم حدودا بیش از 760 میلیون دلار آمریکا برای محصولات مصرفی تولید شده با تولید افزایشی، مانند لوازم خانگی، جواهرات، بازی‌ها، اپتیک و غیره تا سال 2025 سرمایه گذاری می شود


در خاورمیانه، فرصت‌های جذابی مربوط به همه سطوح زنجیره ارزش برای فناوری تولید افزایشی وجود دارد که کارخانه های زیادی به صورت فعال درگیر آن هستند.
 


زنجیره رشد تولید افزایشی در خاورمیانه


کشورهایی مانند پادشاهی عربستان سعودی و قطر نیز در حوزه فناوری تولید افزایشی فعال هستند، جایی که در برخی ابتکارات از نقطه‌نظر تحقیق و توسعه تا کاربرد مستقیم صنعتی، با این فناوری به طور تخصصی وارد شده اند.
با این حال، امارات متحده عربی پتانسیل بزرگترین رشد در منطقه را دارا می باشد، به‌طور خاص رتبه ارشد را در بخش هوافضا، صنعت پزشکی و دندانپزشکی و محیط‌های آکادمیک به دست می آورد . رهبری این فناوری با انعکاس دستاوردهای که امارات در حال حاضر در این زمینه به آن رسیده است صورت می‌گیرد که شامل موارد زیر می‌باشد:


•    اولین کشور در خاورمیانه در زمینه استفاده از فناوری چاپ سه بعدی برای مقاصد دارویی 
•    اولین کشور در جهان که دارای ساختمان اداری تولید شده توسط پرینتر سه بعدی می باشد.

 

 

آفریقا


انتظار می‌رفت که آمار خرید پرینترهای سه بعدی در آفریقا تا سال 2017 تا 23 درصد افزایش پیدا کند. چیزی که ممکن است منحصرا معنی‌دار نیز نباشد، وضعیت حال حاضر این تکنولوژی در این قاره را نشان می‌دهد. با این حال، زمانی که در رابطه با تکنولوژی‌های مدرن صحبت می‌شود، معمولا نظر عموم این است که آفریقا نهایتا سه الی چهار سال نسبت به ملت‌های اول جهان، عقب‌تر است. افزایش سطح رقابت‌پذیری این کشور با گذار به یک تولید با ارزش بالا، یکی از اهدافی است که برخی اقتصادهای آفریقایی، با جذب و توسعه قابلیت‌های خود در زمینه فناوری تولید افزایشی، به دنبال آن هستند. در حالی که این پذیرش بخشی از یک استراتوژی خودخواسته در آفریقای جنوبی است، ابتکارات دیگری نیز در بسیاری کشورهای دیگر در حال بروز هستند. 

 

آفریقای جنوبی

بخش علمی تحقیقاتی در آفریقای جنوبی که به شکلی فعال درگیر فناوری تولید افزایشی است، در سال 2016 استراتژی های رسمی برای بیان فرصت‌‌های بازار آتی و مطرح کردن این کشور به عنوان یک رقیب جهانی در حوزه چاپ سه بعدی را نشان می دهد. این استراتژی ارائه دهنده تلاشی در جهت جذب سرمایه‌گذاری و بهینه کردن پیشرفت این صنعت است که رشد ماشین‌آلات صنعتی تولید سه بعدی از 268 عدد در سال 2011 به 3500 عدد در سال 2015، نشان‌دهنده موفقیت آن می باشد. دولت آفریقای جنوبی نیز به صورت مستقیم از پروژه‌های خاصی پشتیبانی می‌کند. یک نمونه از این پروژه ها Aeroswift است که یک همکاری بین تکارخانه هواپیمایی Aerosud و انجمن تحقیقات علمی و صنعتی آفریقای جنوبی CSIR می باشد، که مقصد این همکاری ساختن بزرگترین و سریعترین سیستم فناوری تولید افزایشی برای چاپ سه بعدی قطعات تیتانیوم هواپیماها با استفاده از مواد اولیه پودر می باشد. 
در حال حاضر این کشور میزبان 49 اپراتور تجاری است که ارائه‌دهنده خدماتی در این زمینه شامل: مشاوره و طراحی، تامین مواد، تامین تکنولوژی و پرینترهای سه‌بعدی صنعتی هستند. ساخت جواهرات، ابزارآلات، و نمونه‌های کوچک مهمترین زمینههای کاربرد اصلی کنونی هستند، ولی بخش‌های بسیاری در استراتژی دولت گنجانده شده‌اند: هوافضا و نظامی، دندانپزشکی و دارویی، ابزارآلات، بازسازی و قالب سازی، خودروسازی، توسعه مواد اولیه مخصوصا تیتانیوم و غیره.


 
سایر کشورها


مراکش با طرح شتاب صنعتی خود، سرمایه‌گذاری گروه Thales را جذب کرده است، این شرکت این کشور را به عنوان مرکز جهانی متخصصان چاپ سه بعدی انتخاب کرده و مرکز صنعتی خود را در آن‌جا بنا کرده تا چاپ اجزای فلزی پیچیده مورد نیاز بخش هوافضا را گسترش دهد .
شرکت جنرال الکتریک، از طریق برنامه GE Garage خود، گاراژهای دائمی را الجزایر و نیجریه باز کرده تا برنامه‌های آموزش مهارتهای مربوط به فناوری‌های تولید افزایشی و پشتیبانی از کارآفرینی‌های محلی و خلاق را ارائه دهد. یکی از این گاراژها در لاگوس، Elephab  نام دارد که یک ابتکار استارآپی فناورانه برای نمونه‌سازی و چاپ سه بعدی قطعات تعویضی محلی برای صنایع مختلف است که از جانب بخش سرمایه‌گذاریهای خطرپذیر ، مورد توجه و سرمایه‌گذاری قرار گرفته است 
در توگو، یک مخترع توانست برای اولین بار یک پرینتر سه بعدی را کاملا با استفاده از پسماندهای الکترونیکی بازیافتی بسازد، با این هدف که بتواند اجسام کوچکی مانند پروتزهای پزشکی را چاپ کند. در کنیا، یک مرکز آفریقایی مطالعات فناوری در دانشگاه کنیاتا در حال همکاری برای تاسیس مرکزی برای رشد تکنولوژی چاپ سه بعدی است.  در نهایت در مصر، تانزانیا و سایر کشورها شاهد میزان رشد بالایی به این فناوری هستیم در حالی که آن‌ها با ذهن باهوش خود به گونه ای به بررسی کاربردهای فناوری تولید افزایشی می‌پردازند که اگر به خوبی انجام شود می‌تواند تا حد زیادی قدرت رقابت بخش صنعتی آنها را افزایش دهد. و آینده ای با تعادل در صنعت خواهیم داشت.


البته در ایران نیز سرمایه گذاریهای زیادی بر روی فناوری تولید افزایشی شده و شرکت های استارتاپی فرادانی در حال فعالیت هستند که نیازمند توجه مسئولین و سرمایه گذاری های بزرگتر می باشند.

مصطفی توکل

وب سایت تحلیلی خبری پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com

 

منبع:infomineo
مصطفی توکل چهارشنبه, 04 مهر,1397 3290 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی پاهای مصنوعی چاپ سه بعدی برای کودکان در سوریه
مطلب بعدی ساخت مانکن های طراحی لباس توسط پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر