طراحی سایت
X

استفاده از عینک واقعیت مجازی مایکروسافت برای جراحی با پرینتر سه بعدی

استفاده از عینک واقعیت مجازی مایکروسافت برای جراحی با پرینتر سه بعدی

 

شرکت فن آوری پزشکی اسپانیایی به نام اگزوویت Exovite با نیروهای خود به بیمارستان گریگوریو مارانون Gregorio Marañón Hospital در مادرید پیوست. این همکاری برای هدستهای شرکت مایکروسافت Microsoft Mix Reality می باشد که توسط جراحان استفاده می شود، به این ترتیب آنها می توانند به سرعت از داده های سی تی اسکن، داده های فراصوت نمونه های سه بعدی جراحی و موارد دیگر از طریق هدست شرکت مایکروسافت به نام هولولنز HoloLens استفاده کنند.
 تازه واردان به دنیای پزشکی یعنی واقعیت مجازی Virtual Reality و واقعیت افزوده additive reality باید هرچه سریعتر برای جراحی ها برنامه ریزی شوند. زیرا در شهر یک نگاه مبهم نسبت به آنها وجود دارد. واقعیت ترکیبی Mixed reality یک رویکرد متفاوت به واقعیت افزوده و مجازی است که دنیای واقعی و مجازی را ادغام می کند و در حال حاضر توسط شرکت مایکروسافت طراحی و یرنامه ریزی شده و ارائه شده است. به نظر می رسد مایکروسافت این پدیده بزرگ را برای رهبری در دنیای فناوری، ارائه داده است. مایکروسافت ترکیب AR   و VR  در یک سیستم واحد را با هماهنگ کردن ارائه دهندگان این فناوریها مانند HTC  و Oculus انجام داده و فناوری واحدی به نام واقیت ترکیبی را در پلت فرم هولولنز HoloLens به بازار معرفی کرد.
 

 

یکی از مزایای بزرگ واقعیت ترکیبی، توانایی آن برای ردیابی حرکات، بدون سنسورهای خارجی در فضای فیزیکی است، اما تعداد زیادی از شرکت های فن آوری راه های زیادی برای ورود به مهندسی نرم افزاری و سخت افزاری هدست هولولنز پیدا کردند و از همان زمان افتتاح این محصول و ارائه به بازار در سال 2016 دست به کار شدند.  
تعدادی از شرکت های سازگار با ویندوز، مانند Acer، Dell   و HP ، اکنون هدست های تحت سیستم عامل ویندوز برای واقعیت ترکیبی Mixed Realality خود را توسعه می دهند و مشتریان از طیف وسیعی از انواع هدست های موجود در بازار خوشحالند و در زمان لزوم با همه مدلهل و قیمتها میتوانند یک هدست تهیه کنند. 
شرکت اگزوویت Exovite و بیمارستان Gregorio Maranón یک ایده دارند: آنها به دنبال استفاده از هدست های مایکروسافت هولولنز سفارشی ساز برای کمک به جراحان در بیمارستان هستند. هر دو طرف با ارائه اطلاعات مفید در مقابل چشم دکتر جراح، تصور دارن که می توانند دقت و زمان جراحی را کاهش داده و به بیماران آرامش بیشتری هدیه دهند.

 

 

سیستم واقعیت ترکیبی آنها توسط یک تیم ترکیبی از رادیولوژیست ها، مهندسین و جراحان ساخته شده است و البته ابزارهای پیشرفته و انواع فناوری پیشرفته مانند پرینتر سه بعدی، مورد استفاده قرار گرفته است. 
البته شرکت اگزوویت و بیمارستان مادرید، تجربه استفاده از فناوری پیشرفته پرینتر سه بعدی را برای دنیای پزشکی و مخصوصا جراحی داشته اند و این بار فناوری دیگری را تجربه می کنند

 
 


دکتر رابین پریس Dr Rubén Pérez از بیمارستان Gregorio Maranón، گفت: "ما برای اولین بار در جهان برای انجام تصویربرداری رادیولوژیکی در اتاق عمل از عینک های واقعیت ترکیبی استفاده می کنیم." "ما برای اولین بار در سال 2014 برای استفاده از پرینتر سه بعدی در جراحی سرطان، و در حال حاضر نیز ترکیبی از پرینتر سه بعدی با عینک های واقعیت ترکیبی در جراحی واقعی، برای اولین بار استفاده شده است. 
هنگامی که جراحان این هدست های هولولنز سفارشی را در مقابل چشمان خود قرار می دهند، می توانند طیف وسیعی از تصاویر بصری، از جمله داده های CT اسکن، اولتراصوت، اشعه ایکس و مدل های تولید سه بعدی را از طریق یک سیستم پانل هولوگرافی تعاملی دریافت کرده و با وضوح کامل ببینند.
و این سیستم قبلا استفاده شده است. در ماه آوریل، یک گروه جراحان از ابزار واقعیت ترکیبی برای کار با بیمار مبتلا به تومور عضلانی بدخیم استفاده کردند و از این هدست برای تجسم اطلاعات MRI و اطلاعات رادیوگرافی در طی عمل جراحی استفاده کردند. با توجه به کسانی که درگیر آن بودند، استفاده از هدست واقعیت ترکیبی، زمان عمل جراحی را از حدود هشت ساعت به چیزی حدود 4 و نیم ساعت کاهش داده و اثبات کرذ که در وقت جراحی صرفه جویی می شود. که موجب کاهش خستگی و فشار جراح می شود و در نهایت منجر به عملکرد بهتر می شود.

 

 
اگر چه دستورات صوتی برای برنامه سیستم جراحی هدست واقعیت ترکیبی هولولنز بسیار مهم است، اما کاربران همچنین می توانند از حرکات دست که روش دقیقتری هم می باشد برای ذستیابی به اطلاعات استفاده کنند.  
حرکت رو به جلوی جراحان بیمارستان Gregorio Marañón در طرح استفاده از سیستم واقعیت ترکیبی در تروما و جراحی ارتوپدی، افزایش یافته و حداقل چندین جراحی در ماه را در بر می گیرد.
 با وجود نوظهور بودن این پدیده در دنیای پزکی و درمان، متخصصان، جراحان و مدیران بیمارستان  Gregorio Marañón  اعلام می کنند که می کنند که تکنولوژی واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، واقعیت ترکیبی و مخصوصا پرینتر سه بعدی نقش بسیار مهمی در بیمارستان های آینده ایفا خواهند کرد.

 


 

منبع:3ders
گروه نویسندگان پنجشنبه, 04 آبان,1396 1692 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی اولین پیوند استخوان زانو در جهان با پرینتر سه بعدی
مطلب بعدی وولکس واگن با پرینتر سه بعدی دوچرخه برقی می سازد

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر