طراحی سایت
X

استفاده از پرینتر سه بعدی در ساخت خط لوله نفت و گاز

استفاده از پرینتر سه بعدی در ساخت خط لوله نفت و گاز

 

شرکت Nanfeng Co., Ltd اعلام کرده که یکی از شرکت های تابعه که در حوزه فناوری تولید افزایشی فعالیت می کند با یک موسسه تحقیقاتی ابزار آلات انتفال انرژی که زیر نظر CNPC"  China National Petroleum Corporation” می باشد به توافق رسیده اند تا یک پروژه توسعه تجهیزات ویژه را توسط فناوری تولید افزایشی انجام دهند. در حال حاضر دو طرف، قرار داد توسعه تکنولوژی مشترک را توسط پرینتر سه بعدی امضا کرده اند.

براساس قرارداد، موسسه تحقیقاتی ابزار آلات انتفال انرژی  CNPC  با شرکت تولید مواد افزایشی Nanfang موظف شدند تا مواد اولیه مناسب برای تولید اتصالات سه طرفه را از طریق فناوری پرینتر سه بعدی از نوع فرآیند الکترون بیم electron-beam که به نام EBM نیز شناخته می شود را شناسایی و توسعه دهند. و در نهایت ایجاد پیشرفت در فناوری پرینتر سه بعدی  EBM برای تولید لوله هایی با جداره های ضخیم با قطر بزرگ و همچنین مواد اولیه سوپر فلزاتی باشد که توانایی تعمیرات لوله ها و اتصالات سه طرفه را با فناوری پرینتر سه بعدی داشته باشد

در اعلامیه رسمی شرکت ملی نفت چین CNPC که در اواخر ماه مارس منتشر شد، موسسه تحقیقاتی ابزار آلات انتفال انرژزیر نظر CNPC نخستین اعلامیه خود را مبنی بر استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی EBM برای تولید محصولات و قطعات درجه یک، با قطر بزرگ و دیواره ضخیم در اتصالات سه راهی را با موفقیت به پایان رسانده است. این فرآیند برای اولین بار در چین انجام شده است. 
عملکرد محصولات و قطعات برای این اتصالات تخصصی که با پرینتر سه بعدی تولید شده اند، باید مطابق با الزامات استاندارد OD1422 X80 را رعایت کند. که در شرایط دمای بسیار پایین ایستگاه راه آههن شرق چین قابل استفاده باشند.
این اولین استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی صنعتی فلزی توسط شرکت  تولیدات افزودنی Nanfang ،  برای خطوط لوله نفت و گاز خواهد بود. پیش از این، برنامه اصلی این فناوری در زمینه انرژی هسته ای بوده است.

در اوایل ماه فوریه 2018، پروژه تحقیقاتی تکنولوژی شرکت انرژی هسته ای چین CGN ، پیشرفت بزرگی را به دست آورد. این پروژه به دنبال استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی برای ایجاد قطعات یدکی به عنوان بخشی از روند تعمیر نیروگاه هسته ای بوده است. تیم تحقیقاتی با موفقیت از تکنولوژی تولید افزایشی EBM برای ساخت کلاهک دستگاه خنک کننده استفاده کردند. و این بخش در سیستم تولید هوای فشرده نیروگاه هسته ای خلیج دایای در استان گوانگدونگ نصب شد و همچنین با موفقیت مدارج استاندارد کیفیت و دوام را دریافت کرد.
این یکی از اولین پروژه های مشترک تحقیق و توسعه بین CGN و شرکت تولیدات افزایشی Nanfang  بوده است، پس از آنکه دو شرکت در ماه دسامبر 2017 "با هم موافقت نامه همکاری را امضا کردند.


طبق گفته موسسه تحقیقاتی ابزار آلات انتفال انرژی CNPC ، تولید قطعه لوله ای با قطر زیاد و اتصالات سه طرفه با ضخامت دیواره های با مقاومت بالا همیشه یک مانع بزرگ برای ساخت خط لوله های طولانی در چین بوده است. فناوری تولید گرم سنتی با قابلیت پردازش حرارتی بسیار محدود است و قادر به برآورده کردن ضخامت استاندارد دیواره ها را ندارد    

پرینتر سه بعدی اتومبیل سازی


فن آوری پرینتر سه بعدی EBM یک گام بزرگ رو به جلو و بسیار فراتر از فناوری تولید سنتی برای ایجاد این اتصالات و لوله ها  می باشد. این باعث استفاده از مدل های دیجیتال و سیستم های تولید سه بعدی هوشمند بدون پردازش قالب می شود،. این تکنیک از لحاظ ضخامت قطعات تولید شده هیچ گونه محدودیتی ندارد، بنابراین می تواند ضمن مطابقت با نیازها، ضخامت دیواره، کیفیت محصول و نیز پایداری قطعات و محصولات تولید شده را تعیین نمود. قطعات سه بعدی تولید شده با پرینتر سه بعدی EBM عملکرد بسیار خوبی دارند،  این تولیدات مدرن و افزایشی از لحاظ خواص مکانیکی، به میزان قابل توجهی از تولیدات سنتی و کاهشی،  برتر می باشند .

طبق گفته شرکت تولید افزایشی  Nanfang، این همکاری جدید، دو طرف را در تلاش برای غلبه بر موانع در تولید اتصالات و لوله های با قطر بزرگ، با مقاومت بالا و با ضخامت دیواره برای خطوط لوله فاضلاب های صنعتی و هسته ای و تحمل فشار بالا نزدیکتر کرده. این همکاری همچنین به پیشرفت تکنولوژی تحقیق و توسعه پرینتر سع بعدی فلزی شرکت کمک شایانی خواهد کرد.
در حال حاضر لوله های تولید شده با فناوری پرینتر سه بعدی فلزی با فرآیند EBM ، در شرایط دشوار دمای پایین و آب و هوای نامناسب ، در خط لوله نفتی چین و روسیه مورد استفاده قرار می گیرد و به خوبی با شرایط سازگاز است
پتانسیل فناوری پرینتر سه بعدی برای غلبه بر این مسائل می تواند بسیار ارزشمند باشد.
 

وب سایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی

www.Printer3bodi.com

 

منبع:3ders
مصطفی توکل پنجشنبه, 10 خرداد,1397 2628 2
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی Flashforge برنامه اعطای نمایندگی خود را اعلام کرد.
مطلب بعدی ویلای دوبلکس را 45 روزه با پرینتر سه بعدی بتنی می سازیم

2 نظر در مطلب "استفاده از پرینتر سه بعدی در ساخت خط لوله نفت و گاز" ثبت شده است

زهرا ارجمند

در حوزه نفت و گاز تخصصی ندارم اما واقعا تولید افزایشی داره جای تولید کاهشی و سنتی رو می گیره.....


داریوش

من کارم در حوضه نف و گاز هست یعنی روی دکلهای نفتی فعالیت دارم .

دقیقا میفهمم این شرکت کجارو هدف گرفته....

تولید کننده نفت ما هستیم ولی ابزارش رو کشوری میسازه که خریدار نفت هست.

جالبه....

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر