طراحی سایت
X

انواع فناوری پرینتر سه بعدی چیست ؟؟؟

انواع فناوری پرینتر سه بعدی چیست ؟؟؟

 

سلام دوستان ،
اکنون پس از مباحث مهمی مانند پرینتر سه بعدی چیست ؟ و کاربرد پرینتر سه بعدی چیست ؟ به مبحث انواع فناوری پرینتر سه بعدی چیست؟ می پردازیم.
چندین روش متفاوت برای تولید سه بعدی توسط فناوری تولید افزایشی وجود دارد که تمامی این فناوری ها از روش افزودن لایه های مواد اولیه استفاده می کنند اما هر کدام با استفاده از تکنیک خاص خود بر اساس نوع مواد اولیه  و کاربر محصول تولید شده ، عمل می نمایند.
برخی از این فناوری های پرینتر سه بعدی از اکسترود و حول دادن مواد اولیه نرم و یا ذوب شده به صورت لایه به لایه ، قطعه مورد نظر را تولید سه بعدی می کنند برخی از فناوری های پرینتر سه بعدی نیز با استفاده ازتاباندن یک منبع نوری UV و یا لیزر بر روی مواد اولیه از جنس رزین ، محصول خود را با سرعت و دقت بالاتری تولید سه بعدی می کنند 
 


اما به طور دقیقتری، در سال 2010 انجمن آمریکایی برای تست و مواد the American Society for Testing and Materials ، 7 گروه اصلی را برای استندارد  انواع فناوری پرینتر سه بعدی و فناوری تولید افزایشی معرفی کرده است.
در این قسمت تمامی انواع پرینترهای سه بعدی را با گروه استاندارد آن معرفی می کنیم. که به مرور به روز می شود.

انواع فناوری های پرینتر سه بعدی چیست ؟


1.    Vat Photopolymerisation
 
این مدل پرینتر سه بعدی دارای ظرف پر از رزین فتوپلیمر است توسط یک منبع نور UV به حالت لایه به لایه اشباع می شود. که شامل سه نوع فناوری می شود.

1 . پرینتر سه بعدی SLA

2 . پرینتر سه بعدی DLP

3 . پرینتر سه بعدی CLIP


2.    Material Jetting

 
در این فرایند، مواد اولیه به صورت قطراتی از طریق یک نازل قطر ای روی میز تولید پاشیده می شود.، شبیه به روش پرینتر جوهر افشان کاغذ معمولی است، اما برای تولید سه بعدی پس از پاشیدن یک لایه بر روی سطح میز توسط نور UV اشباع می شود.

 

3.    Binder Jetting


پرینتر سه بعدی بایندر جت از دو نوع مواد برای تولید سه بعدی استفاده می کند. یکی مواد اولیه اصلی که از نوع پودر می باشد و مواد دیگر که از جنس مایع است. مواد اولیه پودری توسط یک غلطک در اندازه یک لایه نازک در سطح میز تولید پخش می شود و مواد مایع توسط یک نازل به صورت قطرات بسیار ریز و با فشار بر روی مواد پودری ، دقیقا بر اساس برنامه قبلی برای اتصال مواد پودری به شکل قطعه مورد نظر پاشیده می شود.


4.    Material Extrusion


فناوری اکسترود مواد اولیه که مدلسازی را با رسوب مواد انجام می دهد بیشترین مصرف را در بین فناوری های تولید افزایشی دارا می باشد و شناخته شده تریت نوع پرینتر سه بعدی می باشد.


پرینتر سه بعدی FDM 
پرینتر سه بعدی FFF 
پرینتر سه بعدی Contour Crafting

 

5.    Powder Bed Fusion


این فناوری که بیشترین کارایی را در صنعت دارا می باشد توانایی تولید قطعات مصرفی را برای صنایع پیشرفته دنیا مانند هواپیماسازی و خودرو و .... دارا می باشد.


پرینتر سه بعدی SLS 
پرینتر سه بعدی DSLM 

 

6.    Sheet Lamination


7.    Directed Energy Deposition

 

مصطفی توکل


وب سایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی

www.Printer3bodi.com

منبع:پرینتر سه بعدی
مصطفی توکل چهارشنبه, 03 مرداد,1397 4003 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی کاربرد پرینتر سه بعدی چیست؟؟؟
مطلب بعدی انواع مواد اولیه پرینتر سه بعدی چیست ؟؟؟

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر