طراحی سایت
X

اولین قطعه تولید شده با پرینتر سه بعدی بر روی جنگنده F22 قرار گرفت

اولین قطعه تولید شده با پرینتر سه بعدی بر روی جنگنده F22 قرار گرفت

نیروی هوایی ایالات متحده نخستین قطعه تیتانیوم چاپ سه بعدی را بر روی هواپیمای جنگنده F-22 را نصب می کند.

 

گران­ترین هواپیمای جنگنده­ جهان ممکن است به زودی با قطعاتی ساخته شده از چاپگر سه بعدی پرواز کند.

در دسامبر 2018، اسکادران 574 تعمیر و نگهداری هواپیمای نیروی هوایی ایالات متحده برای اولین بار یک براکت تیتانیومی که توسط پرینتر سه بعدی تولید شده را بر روی یک جت راپتور F-22 در حین عملیات تعمیر و نگهداری در پایگاه نیروی هوایی هیل در یوتا نصب کردند، البته این فرایند با کمک نیروی هوایی و شرکت لاکهید مارتین، شرکتی که این جنگنده­ی 150 میلیون دلاری را تولید نموده انجام شد.

 

رابرت لوین، مدیر اسکادران 574 تعمیر و نگهداری هواپیمای نیروی هوایی AMXS در یک بیانیه گفت: " پرینتر سه بعدی یکی از سخت­ترین مشکلات را درF-22، برطرف کرده است، در دسترس بودن قطعات یدکی برای پشتیبانی از این هواپیما است، چرا که به علت حجم ناوگان ، قطعات این پرنده کمیاب هستند."

نیروی هوایی اعلام کرد: این قطعه­ی جدید تیتانیوم چاپ سه بعدی، بدون خوردگی و زنگ­زدگی خواهد بود که جایگزین یک قطعه آلومینیومی مستعد خوردگی در قسمت پنل کابین خلبان شده است . البته باید بدانید که پرینتر سه بعدی 80 درصد زمان عملیات تعمیر و نگهداری را کاهش داده است.

استفاده از پرینتر سه بعدی برای نیروی هوایی جدید نیست. اگر چه برای F-22 رادارگریز اولین بار است، این فناوری پرینتر سه بعدی به عنوان یک سرویس جدید مدتهاست به طور مرتب قطعاتی را برای هواپیما هایی تولید می­کند که ممکن است به علت عدم تولید مجدد قطعات یدکی آن دیگر قابل دسترس نباشند، البته تولید قطعات یدکی خودرو رزمی هاموی Humvee و تفنگ گرفته تا تغییرات ماسک های گاز همه با کمک پرینتر سه بعدی تولید می شوند.

نیروی دریایی در ماه آوریل گذشته یک هواپیمای جنگنده F-35B  با قطعه­ای که با استفاده از یک چاپگر سه بعدی با مواد اولیه پلیمری ساخته شده بود را به پرواز در آوردند البته بر خلاف این قطعه پلاستیکی ، براکت چاپ سه بعدی هواپیمای جنگندهF-22  با کمک فرآیند SLS و استفاده از لیزر برای ساختن لایه­ی به لایه قطعه مورد نظر با پودر تیتانیوم ساخته شده­است. براکت جدید می­تواند بعد از سفارش و به سرعت و به مدت سه روز به انبار منتقل شود. استفاده از چاپ سه بعدی به تعمیرکاران توانایی تامین قطعات یدکی را در کمترین زمان و بدون کاهش کیفیت را می دهد.

رابرت بلیند، مدیر تحقیقات لاکهید مارتین گفت:" ما مجبور بودیم به مهندسی جدیدی برسیم و نسخه­های تولیدی خود را اصلاح کنیم، پرینتر سه بعدی این فرآیند را برای ما کوتاه کرد. ما پس از تولید قطعه یدکی توسط پرینتر سه بعدی، از طریق آزمایش تنش را انجام دادیم تا مطمئن شویم که قطعه می­تواند در مقابل بارهایی که تجربه می­کند، مقاومت کند .

 

این قطعه زمانی که در حال خدمت و بازرسی است کنترل می­شود، زمانی که هواپیما برای تعمیر و نگهداری بازگردد، تحت نظارت قرار می­گیرد. اگر قطعه­ی چاپ سه بعدی تیتانیوم مقاومت داشته باشد،  این قطعه در تمام هواپیماهای F-22 در طول تعمیرات نصب می­شود. از این پس استفاده از قطعات سه بعدی چاپ شده در هواپیما ها می­تواند گسترش یابد. شایان ذکر است که همکنون حداقل پنج قطعه­ی دیگر تولید شده توسط پرینتر سه بعدی فلزی وجود دارد که برای اعتبار سنجی در جنگنده F-22 طراحی و تولید شده­است.

روابط عمومی نیروی هوائی گفت" ما کمی وقت بیشتر نیاز داریم، تا این قطعه خود را ثابت کند." 

همچنین هنگامی که ما به قطعات پیچیده ­تر برسیم از فناوری پرینتر سه بعدی بیشتر استفاده کنیم ، نتیجه می­تواند کاهش 60-70 روز در زمان تعمیر و نگهداری هواپیماها را ایجاد کند.

 

صدای پرینتر سه بعدی

سایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی

www.Printer3bodi.com

 

منبع:3ders
گروه نویسندگان شنبه, 07 اردیبهشت,1398 4309 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی چاپ سه بعدی اسنک های خوشمزه توسط پرینتر سه بعدی
مطلب بعدی چگونه کسب و کار خود را با پرینتر سه بعدی زنده و پویا نگه داریم؟

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر