طراحی سایت
X

بیوپرینتر سه بعدی برای درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار گرفت

بیوپرینتر سه بعدی برای درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار گرفت

مدل¬های سه بعدی بیوپرینت شده در آزمایشگاه می¬تواند منجر به بهبود داروهای ضد سرطان شد

 

محققان دانشگاه مینه سوتا با استفاده از بیوپرینترهای سه بعدی با ایجاد مدل­های دقیق­تر برای مطالعه­ سلول­های سرطانی و درمان آنها استفاده می­کنند. روش سنتی نگاه کردن به سلول­ها این است که یک نمونه­ بافت بین دو اسلاید شیشه­ای را بچرخانید و آنها را زیر میکروسکوپ مشاهده کنید. اسلایدهای شیشه­ای همه چیز را در یک دید مشابه قرار می­دهند تا با یک فاصله­ی کانونی از میکروسکوپ بتوان به وضوح یک فریم گسترده از فعالیت­های سلولی را ببینند. به همین ترتیب، یک میکروسکوپ می­تواند به طور مستقیم بر روی یک ظرف آزمایشگاهی تخت قرار گیرد تا نمونه روی آن مشاهده شود. هر دو روش دارای همان اشکال هستند: آنها یک محیط دو بعدی ایجاد می­کنند که دقیقا محیط طبیعی موجود در بدن ما را تکرار نمی­کند. به همین ترتیب، سلول­ها در ظروف آزمایشگاهی نسبت به محیط­های سه بعدی که بدن ما هستند رفتار متفاوتی دارند.

اما بیوپرینترهای سه بعدی می­توانند محیط­های سه بعدی و همچنین سلول­های موضعی و داروهای دقیق تری را برای  بدن انسان فراهم ­کنند که به سلول­ها اجازه می­دهد که به طور معمول رفتار کنند. دانیل والراتا Daniel Vallera استاد رادیولوژی رادیواکتیو انکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه مینه سوتا گفت : تست داروهای ضد سرطان و درمان سلولی هر دو مواردی هستند که دانشگاه مینه سوتا برای آن در جهان مشهور است، و با این بیو پرینتر سه بعدی، ما همچنان در خط مقدم این نوآوری­ها هستیم." "چیزی شبیه این می­تواند پاسخ­های بسیار مهم بین رابطه­ی عروق و داروها را بدست آورد زیرا کاملا مدولار است. شما می توانید عناصر را به آن اضافه کنید و آن را پیچیده­تر کنید. حتی می­توانید از سلول­های تومور خود بیمار در این مدل های دارویی استفاده کنید.

کارایی دارو بسته به فعالیت سلولی مشاهده شده توسط آزمایشگاه مطابق با فعالیت سلول­های بدن ما است و مدل­های دقیق برای دستیابی به این انطباق ضروری هستند. آنگلا پانوسکالسیس مورتاری Angela Panoskaltsis-Mortari معاون پژوهشی و استاد گروه کودکان در دانشکده­­ی پزشکی دانشگاه مینه سوتا و همچنین مدیر بخش بیوپرینتر سه بعدی است؛ او توضیح می­دهد: این مدل بیشتر با آنچه که بدن شبیه آن است، سازگار است و بنابراین مطالعه­ی اثرات داروها با سلول­های انسانی در این سطح باعث می­شود نتایج معنی­دار­تر شود و پیش­بینی از آنچه در بدن اتفاق می­افتد دقیق­تر شود.

فقط چاپ سه بعدی می­تواند مواد و هندسه­ی مورد نیاز برای ساخت این محیط را اداره کند، به گفته­ی مایکل مک آلپین Michael McAlpine دانشیار مهندسی مکانیک در دانشکده­ی علوم و مهندسی و همکارانش در این مقاله گفته : همه­ی اینها توسط فن­آوری پرینتر سه بعدی سفارشی ما فعال شده­است، که به ما اجازه می­دهد تا به طور دقیق مکان­های سلول­های بیمار را شناسایی کرده و داروهای شیمیایی را در یک محیط سه بعدی قرار دهیم.

فن­بن منگ Fanben Meng دانشیار دانشکده­ی علوم و مهندسی جزئیات بیشتری در مورد شیب­های ایجاد شده توسط بیوپرینترسه بعدی  را ارائه می­دهد و می­گوید: یکی از دلایلی که این مدل موفقیت آمیز است این است که ما توانایی کنترل محیط را داریم. این مدل قادر است به آرامی باعث آزاد شدن واسطه­های شیمیایی و ایجاد یک شیب شیمیایی می­شود. این به سلول­ها اجازه می­دهد که رفتار خود را به شیوه­ای مشابه آنچه ما فکر می کنیم در بدن اتفاق می­افتد، شبیه کند. تومورها به شیوه­ای ارزیابی شده­اند بنابراین بسیار مهم است که به آنها اجازه دهند رفتار مشابهی در آزمایشگاه داشته باشند.

به تازگی، محققان یک مدل سه بعدی از یک پروتئین را با کمک فناوری ساخت افزایشی چاپ کردند تا با تصور بهتر از آنچه که آن را به دیگر پروتئین­ها پیوند دهد نشان دهد.

پرینتر سه بعدی بهترین فناوری برای ایجاد یک نسخه­ی سه بعدی از چیزی است که قبلا به دو بعد محدود بوده ­است.

 

صدای پرینتر سه بعدی

سایت خبری تحیلی پرینتر سه بعدی

www.Printer3odi.com

منبع:3ders
گروه نویسندگان یکشنبه, 04 فروردین,1398 3144 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی پلنگ سیاه با کمک پرینتر سه بعدی جایزه اسکار بهترین طراحی لباس را دریافت کرد
مطلب بعدی چاپ سه بعدی اسنک های خوشمزه توسط پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر