طراحی سایت
X

تولید موسیقی کلاسیک توسط پرینتر سه بعدی

تولید موسیقی کلاسیک توسط پرینتر سه بعدی

تولید انواع سازها و ابزارهای موسیقی توسط پرینتر سه بعدی، فضای موسیقی را عوض خواهد کرد و صداهای جدیدی شنیده خواهد شد.

ارکستر سمفونی شهر اوتاوا در کشور کانادا The Ottawa Symphony Orchestra’s یک پروژه جدیدی را تحت عنوان 3d string theory برای سازهای زهی شروع کرده است. طبق برنامه ریزی انجام شده، تا پایان سال 2018 طراحی و تولید 8 ساز موسیقی کلاسیک توسط فناوری پرینتر سه بعدی انجام میگیرد و در اجرای زنده ارکستر سمفونی اوتاوا در موزه هوانوردی و فضایی کانادا CASM استفاده خواهند شد.
این یک پروژه مشترک بین ارکستر سمفونی اتاوا ، شارلین دکویین سی Charline Dequincey سازنده معروف کانادایی درحوزه ساز ویولن و سازهای زهی ، شبکه تولید افزایشی کانادا Canada Makes و مرکز فناوری صنعتی شهر وینپیگ Winnipeg مرکز استان مانی توبا Manitoba می باشد و البته آهنگساز شهیر نیویورکی، هری استافیلاکیس Harry Stafylakis هم قرار است یک قطعه موسیقی خاص برای این سازهای تولید شده با پرینتر سه بعدی بسازد که توجه خاصی به صداهای نو و ناشنیده این سازهای تولید سه بعدی خواهد داشت.


 ساخت موسیقی با پرینتر سه بعدی


 


پروژه 3d string theory یک برنامه ادامه دار و مداومی خواهد بود که به بررسی امکان ایجاد صداهای جدید با تولید سازهای موسیقی کلاسیک و مدرن توسط فناوری های نوظهوری همچون پرینتر سه بعدی می پردازد می پردازد.
هرچند سازهای تولید شده با مواد اولیه پلیمری توسط پرینتر سه بعدی با کیفیت طنین و تشدید صدای سازهای چوبی فاصله دارد اما مهندسان و نوازندگان توانسته اند با استفاده از این فناوری، لوازم خود را شخصی سازی کرده و با کمترین قیمت ابزار آلات موسیقی و ساز خود را نمونه سازی نمایند.
فرانک دیفالکو Frank Defalco مدیر اجرایی شبکه تولید افزایشی کانادا گفت : فناوری پرینتر سه بعدی بزرگترین لطف را به نوازنده هایی کرده که ساز تخصصی شان هم اندازه اندام آنها نبوده است و همیشه اندکی کوچک و بزرگ بوده است و دشواریهایی را در هنگام اجرا به وجود می آورد اما با فناوری پرینتر سه بعدی، می توانید ساز شخصی سازی شده و مناسب اندام خود را داشته باشید . به این ترتیب ، فرد درشت هیکل می تواند یک ویولون کمی بزرگتر را سفارش دهد تا نواختن ساز برایش راحت تر شود و البته این سفارشی سازی تنها مختص ویولون نیست و تمامی سازها را در بر می گیرد.
هشت سازی که قرار است توسط پرینتر سه بعدی تولید شوند شامل : 2 عدد ویولا viola ، 4 عدد ویولون violin و 2 عدد ویولون سل violoncello می باشند.

استاد تمام و مستر کنسرت ارکستر سمفونی اوتاوا، خانم مری الیزلبت براوون Mary-Elizabeth Brown وقتی اولین ویولون تولید شده توسط پرینتر سه بعدی را تست کرد متوجه شد که ویولون تولید سه بعدی دارای طیف متفاوتی در ارتعاش صدا نسبت به ساز ویولون قرن هجدهمی خودش می باشد.
این دو به ظاهر، هردو ویولون هستند اما در ضمیر و درونشان تفاوت بنیادینی وجود دارد. خانم براوون می گوید: من به این نتیجه رسیده ام که اگر تمام توان خود را هم خرج این ساز تولید شده توسط پرینتر سه بعدی کنم باز هم نمی توانم طیف صدای ویولون خودم را بشنوم اما ایمان دارم که این ویولون نوظهور به من اجازه خواهد داد که بتوانم طیف گسترده و جدیدی از ارتعاش صدا را به وجود آورم و موسیقی خاص آن را بسازم و بنوازم. 
مدیر ارکستر سمفونی اوتاوا نیز اعلام کرده : در حال حاضر، انواع سازهای موسیقی با ایده های نو و پیشرو توسط پرینتر سه بعدی تولید می شوند و توسط نوازندگان خبره و چیره دست، آزمایش می شوند و این پروژه برای بهبود وسعت و کیفیت صدای ساز های تولید سه بعدی ادامه، و تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری خواهد شد.

 

بهینه سازی سازهای موسیقی با پرینتر سه بعدی


ارکستر سمفونی اوتاوا به عنوان بخشی از پروژه 3d string theory در اوایل امسال یک رقابت ساخت انواع سازهای موسیقی توسط فناوری پرینتر سه بعدی را در سطح ملی برگذار کرد که چالش اصلی این رقابت ، طراحی ارگونومی و بهینه سازی سازها بوده که برای کمک و کمتر کردن آسیب های مربوط به نوازندگان بوده است.
 


جرارد کوزوب Jared Kozub،  

سر مهندس شرکت Precision ADM یکی از سه فینالیست این رقابت بوده است. طراحی بسیار جالبی از ساز یاستانی اوکارینا Ocarina را ارائه کرده بوده که توسط پرینتر سه بعدی فلزی با مواد اولیه تیتانیوم تولید شده بود. طراحی جدید این ساز باعث راحتی دست گرفتن و نواختن آن شده و استفاده از مواد اولیه تیتانیوم باعث تقویت وسعت و طیف ارتعاشات صدای این ساز اصیل شده است. اوکارینا یک ساز بادی شبیه کهن می باشد.
 


دومین نفر از سه فینالیست این رقابتها ، رابرت هانتر Robert Hunter ، بوده است.

دانشجوی برتر دکترای بیومدیکال در دانشگاه اتاوا University of Ottawa ، یک ساز کلارینت را توسط پرینتر سه بعدی تولید کرده و ارائه داده بود. این کلارینت، جدای از تولید توسط پرینتر سه بعدی، با مواد اولیه ای همچون های ایمپکت پلی استایرن HIPS و پلی لاکتیک اسید PLA بسیار محکم و کاملا شخصی سازی شده است . این ساز تولید سه بعدی، باریکتر و سبکتر از کلارینت های سنتی بوده ولی در طیف صدا تفاوتی ندارند اما جای سوراخ ها و سبک وزن بودن کلارینت تولید شده با پرینتر سه بعدی کاملا برا ی راحتی جابه جایی انگشتان نوازنده طراحی و تولید شده است.

 


در نهایت، ویکتور مارتینز Victor Martinez ،

طراح محصول و عضو هیئت علمی دانشکده طراحی ویلسون در دانشگاه پلی تکنیک  Kwantlen Polytechnic University  سومین نفر از سه فینالیست این رقابت نوآورانه می باشد، او یک ویولن الکتریکی را طراحی و توسط پرینتر سه بعدی تولید کرده است که سبک وزن، محکم و مهمتر از همه، سیستمی را در این ویولون طراحی کرده است که فشاری بر چانه و یا شانه نمی آید و هر نوازنده ای با هر سبک نواختن با این ویولون تولید سه بعدی احساس راحتی و سازگاری می کند.

همه برندگان در چهام نوامبر 2018 در کنسرت بزرگ ارکستر سمفونی اوتاوا در موزه هوانوردی و فضایی کانادا حضور خواهند داشت و برای اولین بار اجرای موسیقی با سازهای تولید شده توسط پرینتر سه بعدی برگذار خواهد شد.


همانطور که واضح و مسلم است فناوری تولید افزایشی فرآیند زندگی را در آینده تغییر خواهد داد .آخرین مطالب انواع پرینترهای سه بعدی را از ما بخواهید در خبرنامه پرینتر سه بعدی مشترک شوید، ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید اما مهمتر از همه به فناوری پرینتر سه بعدی به عنوان یک کسب و کار نگاه کنید زیرا آینده صنعت ساخت و تولید در دستان فناوری پرینتر سه بعدی می باشد. ما در کنار شما هستیم، نوآور و پیشرو باشید.

 

وب سایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی 
www.Printer3bodi.com

 

منبع:3dprintingindustry
گروه نویسندگان دوشنبه, 28 خرداد,1397 3411 2
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی چگونه پرینتر سه بعدی SLS بسازیم
مطلب بعدی مواد اولیه پرینتر سه بعدی: تیتانیوم Titanium

2 نظر در مطلب "تولید موسیقی کلاسیک توسط پرینتر سه بعدی" ثبت شده است

پرینتر 3 بعدی

احتمالا تا چند سال دیگه یه عالمه ساز جدید اختراع میشه که صداهای نو و جدیدی دارن.

یعنی موسیقی هم میره زیرمجموعه پرینتر سه بعدی؟


ترنم ترانه

قدیما ساز پیدا نمی شد اما حالا با پرینتر سه بعدی هر مدلشو که دوست داری رو می سازی.

چه میکنه این پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر