طراحی سایت
X

تولید کفش ورزشی با پرینتر 3 بعدی توسط شرکت نایکی Nike

تولید کفش ورزشی با پرینتر 3 بعدی توسط شرکت نایکی Nike

 

اخیرا غول تولیدات لوازم ورزشی شرکت نایکی Nike در یک اتفاق بی نظیر با همکاری الیود کیپچوگی Eliud Kipchoge سریعترین دونده ماراتن جهان، کفشی را با فناوری پرینتر 3 بعدی تولید کرده است. این کفش که مخصوص این دونده سرشناس سفارشی سازی شده است قرار است در مسابقات دو ماراتن لندن استفاده شود. البته این کفش تولید شده توسط پرینتر سه بعدی تمامی آزمایشات لازم را پشت سر گذارده و در تمرینات نیز امتحان خود را با سربلندی گذرانده و مورد تایید الیود گیپچوگی قرار گرفته است.

 

ایود کیپچوگی Eliud Kipchoge بدون اغراق یکی از بهترین دونده های ماراتن مردان در تمام دوران است. او تاکنون در شش مسابقه از هفت مسابقه ای که در آن شرکت داشته ، قهرمان شده است وی همچنین سریعترین زمان ثبت شده را در ماه مه سال 2017 برای ماراتن مصافت 26.2 مایل را بدست آورده و رکورد بسیار جالب دو ساعت و 25 ثانیه را بر جای گذارد اما چون مسابقات درجه یک جهانی نبوده، این رکود جالب به ثبت جهانی نرسیده است. پس از آن در مسابقات جهانی ماراتن برلین  تلاش کرد تا این رکورد را بشکند اما موفق نشد و مدعی شد که رطوبت اضافی در پارچه کفشها باعث کند شدن گامهای وی شده بود و این دقیقا نقطه پرشی برای این نوآوری جدید شرکت نایکی Nike بوده تا یک جفت کفش سفارشی سازی را با فناوری پرینتر 3 بعدی برای سریعترین دونده ماراتن تولید کند.
البته قبلا هم شرکت نایکی یک جفت کفش برای الیو کیپچوگی توسط پرینتر سه بعدی تولید کرده بود ، دقیقا همان کفشی که در سرسعترین تلاش این دونده در مسابقات ماراتن مورد استفاده قرار گرفت. 


فناوری پرینتر 3 بعدی به طور منظم توسط تیم طراحی و تولید شرکت نایکی برای نمونه سازی مورد استفاده قرار می گیرد اما این پروژه جدید شامل عناصری در فناوری و تکنیک تولید 3 بعدی این کفش می باشد که محصول نهایی را توسط پرینتر سه بعدی تولید کرده است و در اختیار این دونده سرشناس قرار داده است.
شرکتهای تولید لوازم ورزشی دیگر نیز شروع به استفاده از فناوری پرینتر 3 بعدی در نمونه سازی و مراحل نهایی تولیدات خود کرده اند. از جمله غول دیگر لوازم ورزشی، شرکت آدیداس Adidas که از پرینتر 3 بعدی Carbon 3D استفاده می کند که یکی از سزیعترین دستگاه های موجود در دنیای فناوری پرینتر سه بعدی می باشد.

الیود کیپچوگی به طور مستقیم در فرآیند توسعه کفش شرکت نایکی مشغول به کار شده است و تعدادی از طرح های تولیدی را پوشیده و آزمایش کرده است. او گفت : ما ابتدا کفش ها را توسط پرینتر 3 بعدی تولید می کنیم و سپس مورد آنالیز قرار می دهیم و پس از دویدن برای رفع ایراداتش فکر می کنیم . این کفشها به طور شگف انگیزی دقیقا برای پاهای من تولید شده اند. من می خواهم تا آخر در این پروژه حضور داشته باشم تا نتیجه نهایی را ببینم. همه اعضای تیم طراحی و تولید کفش های الیود کیپچوگی به پتانسیل فناوری پرینتر 3 بعدی ایمان دارند و یکی از مزایای بزرگ این فناوری در حل ایرادات و مشکلات کفشها این است که به سرعت می تواند مجدد تولید 3 بعدی را انجام دهد و ساعاتی بعد، مجدد مورد آزمایش قرار بگیرد.


کفش های جدید در تولید نمونه نهایی همان زیره کفش قبلی را حفظ کرده اما کل رویه کفش با استفاده پرینتر 3 بعدی تولید شده است. این کفش ها از روی اسکن 3 بعدی دقیق از پاهای الیود کیپچوگی و نیز جمع آوری داده های فشار، وزن، سایز و سایر اندازه گیری ها تولید 3 بعدی شده است. تکنیک پرینتر 3 بعدی شرکت نایک به نام FlyPrint شناخته میشود که هرقسمت از کفشها با نوع خاصی از مواد اولیه در رنگ های مختلف به صورت یک تیکه تولید می شود.

به گفته راجر چنگ Roger Cheng ، کارشناس بخش تولیدات پرینتر سه بعدی شرکت نایکی Nike   "م می توانیم تقریبا هرگونه تغییرات را در کفش های ورزشی ایجاد نماییم تا میزان آسیب و تاثیرات منفی را بر روی پاهای ورزشکار به صفر برسانیم تا ورزشکار عمکرد بی نظیری را از خود نشان دهند. از این پس شاهد رکوردهای شگفت آوری در تمامی ورزشها در سراسر جهان خواهیم بود.


جالب است بدانید تولید نهایی این کفشها و آماده شدن برای مسابقات جهانی ماراتن لندن، فقط 9 روز طول کشید و نمونه های اولیه این کفشها برای تایید فقط 45 دقیقه زمان برده است. جفت این کفشها توسط پرینتر 3 بعدی FlyPrint فناوری منحصر به فرد شرکت نایک تولید شده است . وزن هر یک از کفشها تنها 169 گرم می باشد و 6 در صد سبکتر شده است و به زودی به صورت تجاری در دسترس خواهد بود و با قیمت 714 دلار برای همه ورزشکاران حرفه ای سفارشی سازی می شود.
امیدواریم الیود کیپچوگی در مسابقات ماراتن لندن رکورد این ورزش را جا به جا کند.البته من طرفدار پرینتر 3 بعدی هستم نه نایکی.

 

سایت خبری تحلیلی پرینتر 3 بعدی 
www.Printer3bodi.com

 

منبع:3ders
گروه نویسندگان چهارشنبه, 29 فروردین,1397 3631 7
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی هنر سفالگری با پرینتر 3 بعدی
مطلب بعدی ساخت ظروف چینی با پرینتر 3 بعدی

7 نظر در مطلب "تولید کفش ورزشی با پرینتر 3 بعدی توسط شرکت نایکی Nike" ثبت شده است

داریوش

نایک همینجوریشم گرون بوده حالا با پرینتر سه بعدی واویلا.

ولی کار جالبیه


رجبی

بع نظرم خیلی قشنگه. ممنونم نایکی.

البته از سایت پرینتر سه بعدی هم ممنونم


azari

منم از اینا می خواممممممممممم


زهرا ارجمند

نایک همیشه پیشرو هست. مثل کفش ملی......

کاش تولید کنندگان ما هم تفکر اینچنینی داشتن، اونوقت مطمئنا همه ما جنس ایرانی می خریدیم.


پرینتر 3 بعدی

من طرفدار آدیداس هستم اما از این کار نایک خوشم اومد.

کجا میشه خریدش؟


حقیقت

انشاالله بهتر از این رو توی کشور خودمون می سازیم


کیارش

البته مارکش رو توی بازار می سازیم اما ما کجا کیفیت کجا.

ما پیرو تولیدات کشور دوست و برادر چین هستیم و بس.

بی کیفیت باش و پولساز.

اینم شعار ماست. متاسفانه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر