طراحی سایت
X

جنگ تجاری ترامپ و چین بازار پرینتر سه بعدی را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

جنگ تجاری ترامپ و چین بازار پرینتر سه بعدی را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر تعرفه های سنگین چین و امریکا بر فناوری تولید افزایشی

 

اداره دولت ترامپ و دولت چین در ادامه جنگ افزایش تعرفه های تجاری بین دو کشور در حال انجام یک بازی تجاری سیاسی هستند که کم و بیش به جنگی تمام عیار شبیه است که حتی در آخرین دور تعرفه های اضافه شده توسط ایالات متحده گریبان بازار فناوری پرینتر های سه بعدی فیلامنتی را را هم گرفته است که البته به گفته کارشنتسان این مهم به رشد این صنعت ئر جهان خواهد انجامید.

در طی چند ماه گذشته دولت ایالات متحده و مخصوصا شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دولت چین، مشغول مبادله جنگ های لفظی و کلامی در راستای اقتصاد فی مابین کشورهایشان بوده اند که موجب یک جنگ تجاری میان این دو کشور بزرگ اقتصادی جهان شده است. در دور اول این جنگ اقتصادی تعرفه های تحمیل شده توسط ایالات متحده تاثیر عمده ای بر هزینه های الکترونیک ساخته شده در کشور چین داشته است. و قیمتهای آن را در حدود 25 درصد افزایش داده است.

بعد از آن دولت ترامپ مجموعه دیگری از جنگ تعرفه ها را آغاز کرد که به احتمال زیاد اینبار بر روی جامعه ساخت و تولید افزایشی و مخصوصا پرینتر های سه بعدی FDM که فیلامنت مصرف می کنند خواهد گذاشت.
در مقاله اخیری که توسط دان مالونی Dan Maloney در مجله هاکا دی Hackaday به چاپ رسیده : وی نگاه عمیقی به لیست آخرین تعرفه های ارسال شده توسط دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده و تاثیر مخرب فشارمالی بر بازار پرینتر های سه بعدی فیلامنتی خواهد گذاشت، انداخته است.
اگرچه این لیست طولانی شامل موارد تازه ای از تعرفه ها به نام پرینتر سه بعدی ، چاپ سه بعدی و یا تولید افزایشی شده است اما مالونی یک بخشی از این فصلنامه تعرفه ها را یافته که شامل مواد اولیه فیلامنت حتی با سطح مقطع یک میلیمتر نیز می شود. این موارد خاص، فقط شامل پلیمرهایی از اتیلن، اکرلیک و ونیل کلراید که نه فقط شامل مواد اولیه پرینتر سه بعدی مانند ABS  و PLA می شود بلکه تمامی فیلامنتهای ساخته شده توسط این سه مواد پایه پلیمری را نیز شامل می گردد.


آیا تعرفه های ایالات متحده و چین یک تاثیر قابل توجه در بازار پرینتر سه بعدی و مواد اولیه آن خواهد داشت ؟ 
همانطور که مالونی Maloney اشاره می کند، تحقیقات اولیه او نشان می دهد که فیلامنتهای رشته ای پرینتر های سه بعدی FDM تولید شده در چین به زودی با 25 درصد مالیات به بازار امریکا وارد خواهد شد. اما او همچنین دریافت که پلیمرهای خام، از جمله PLA  و ABSنیزدر این دوره تحت تاثیر این تعرفه های سنگین قرار خواهمد گرفت که حتی می توانند کاربردی به غیر از پرینتر سه بعدی داشته باشند. هیچ اشاره ای به هیچگونه اصلاح روند و استثناء بعضی اجناس خاص نشده است و یا فرمی در مورد آن وجود ندارد، 

به نوبه خود، این به نمایندگان گمرک ایالات متحده با اختیارات برای اجرای تعرفه ها در حمل و نقل PLA و ABS خام اعطا خواهد کرد. بنابراین، تولید کنندگان مواد مصرفی پرینتر سه بعدی با نام فیلامنت و یا همان رشته های مواد مصرفی پرینتر سه بعدی FDM که به  صورت رینگی ارائه می کنند و در ایالات متحده مستقر می باشند  و  پلیمر خام را از چین وارد می کردند نیز می تواند مهم ترین بخش این جنگ تجاری را احساس کنند و به عبارتب نوک پیکان جنگ تعرفه ها بین امریکا و چین می باشند.
 


از آنجا که دور دوم تعرفه ها تا تاریخ 23 اوت اجرا نمی شود، تأثیر فوری یا قابل توجهی بر بازار پرینتر سه بعدی و مصرف کننده وجود ندارد. بسیاری از کشورهای دیگر از PLA  و ABS خارج از چین استفاده می کنند، بنابراین ممکن است تولید کنندگان ایالات متحده قادر به دور زدن بسیاری از پیامدهای آن نباشند. از سوی دیگر، قرار دادن مالیات سنگین در پلیمرهای ساخته شده از چینی می تواند قیمت را در کل صنعت افزایش دهد.

به نظرم این بهترین فرصت است که وقتی کشور ما از بزرگترین تولیئ کنندگان مواد اولیه پتروشیمی و پلیمر در جهان است، ورود کاملا کارشناسانه ای به بازار مواد خام وحتی تولیدات فیلامنت و رشته ای ABS و PLA داشته باشد تا با این روش ورود کاملا حرفه ای را صنعت ساخت و تولید افزایشی و یا همان پرینتر سا بعدی را داشته باشد.

 

مصطفی توکل

وب سایت تحلیلی خبری پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com
 

منبع:all3dp
گروه نویسندگان یکشنبه, 25 شهریور,1397 3382 3
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی طراحی مد و فشین با پرینتر سه بعدی
مطلب بعدی متریال استراتژیک برای پرینتر سه بعدی

3 نظر در مطلب "جنگ تجاری ترامپ و چین بازار پرینتر سه بعدی را هم تحت تاثیر قرار می دهد." ثبت شده است

حقیقت

فکر می کنم بهترین فرصت برای استارتاپ های ایرانی باشه که در حوزه مواد خام ABA و PLA و فیلامنت های این پلیمرهای پر مصرف باشه.

یه جایی باید بتونیم از فرصت ها درست استفاده کنیم


پیشرو

من نمیدونم این ترامپ عقده ای رو چرا برش نمیدارن.

کلا همه دنیارو داره به هم میریزه مردک...


داریوش

این مردک برای مهمونای خونه خودش هم عوارض ورود و خروج وضع خواهد کرد.

والا....

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر