طراحی سایت
X

دانشگاه نیوکسل اولین قرنیه چشم را توسط پرینتر سه بعدی ساخته است

دانشگاه نیوکسل اولین قرنیه چشم را توسط پرینتر سه بعدی ساخته است

قرنیه چشم انسان توسط پرینتر سه بعدی زیستی ساخته شده است

 

محققان دانشگاه نیوکاسل انگلستان اولین قرنیه انسانی را توسط پرینتر سه بعدی زیستی 3D bioprint چاپ کردند. از این روش می‌توان در آینده نزدیک برای اطمینان از تامین نامحدود قرنیه چشم استفاده کرد. 
محققان رشته سلول‌های بنیادین، قرنیه سالم فرد اهداکننده را با آلژینات alginate و کلاژن collagen مخلوط کرده و یک جوهر بیولوژیکی bio-ink تولید کردند که این جوهر بیولوژیکی می تواند به عنوان پایه و مواداولیه در پرینتر سه بعدی زیستی برای ساخت انواع قرنیه چشم انسان به صورت شخصی سازی شده، مورد استفاده قرار بگیرد.
 

با استفاده از یک پرینتر سه بعدی زیستی ساده و ارزان قیمت ، این جوهر بیولوژیکی برای تولید سه بعدی دایره‌های هم مرکز مورد استفاده قرار گرفت تا شکل قرنیه انسان را بسازد. این کار طبق مقاله‌ای که در مجله تحقیقات آزمایشگاهی چشم Experimental Eye Research به چاپ رسید، در کمتر از 10 دقیقه انجام شد. 
سپس سلول بنیادین شروع به رشد کرد. گروه دیگری نیز نشان دادند که قادرند با اسکن چشم بیمار، قرنیه‌ای را بسازند که کاملا منطبق بر خصوصیات خاص چشم همان فرد است. آن‌ها توانستند با استفاده از این داده‌ها، به سرعت، قرنیه‌ای را به صورت سه بعدی تولید کنند که مطابق با اندازه و شکل قرنیه اصلی باشد. 
به گفته پرفسور چه کونون Che Connon ، استاد مهندسی بافت در دانشگاه نیوکاسل که رهبری این کار را به عهده دارد گفته : ژل منحصر به فرد ما ترکیبی از آلژینات و کلاژن است که سلول‌های بنیادین را زنده نگه می‌دارد و در همین حال ماده‌ای تولید می‌کند که در عین حالی که برای حفظ شکل خود به اندازه کافی سفت است، برای عبور از نازل چاپگر سه بعدی نیز به اندازه کافی نرم است.
پرفسور کونون می‌گوید: بسیاری از گروه‌ها در سراسر جهان به دنبال ایده تولید جوهر بیولوژیکی بوده‌اند تا بتوانند این فرایند را تحقق ببخشند. 


 

پرفسور کونون می‌گوید " این کار بر اساس کارهای قبلی ما است که در آن‌ها سلول‌ها را برای هفته‌ها در دمای اتاق و در هیدروژل مشابه زنده نگه می‌داشتیم"، "حالا یک جوهر بیولوژیکی آماده برای استفاده داریم که حاوی سلول‌های بنیادینی است که به کاربر امکان شروع تولید سه بعدی بافت را بدون نگرانی در رابطه با رشد جداگانه سلول‌ها را می‌دهد".
در بیرونی‌ترین لایه چشم انسان، قرنیه نقش مهمی در متمرکزکردن دید انسان ایفا می‌کند، اما در حال حاضر کمبود قابل توجه قرنیه پیوندی در جهان وجود دارد. در حال حاضر در حدود 10 میلیون نفر در سراسر جهان برای جلوگیری از کوری قرنیه در اثر بیماریهایی مانند تراخم، که یک عفونت چشمی است، نیاز به حراجی دارند. در حدود 5 میلیون نفر نیز به دلیل اختلال عملکرد قرنیه در اثر سوختگی، تصادف یا بیماری های دیگر، از کوری کامل رنج می‌برند.  
پرفوسور کونون می‌گوید که پرینتر سه بعدی آن‌ها باید تحت آزمایشات بیش‌تری قرار گیرد و هنوز تا زمانی که محققین بتوانند از آن برای پیوند اعضا استفاده کنند چندین سال باقی است. اما گروه نشان داده است که " امکان چاپ قرنیه با استفاده از مختصات گرفته شده از چشم یک بیمار به صورت شخصی سازی وجود دارد و این رویکرد پتانسیل مبارزه با کمبود جهانی قرنیه را دارا می باشد."
متشکرم پرینتر سه بعدی که زندگی را برای انسانها راحت تر خواهی کرد.

 

وبسایت تحلیلی خبری پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com

 

منبع:3ders
گروه نویسندگان یکشنبه, 11 شهریور,1397 2899 2
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی رونمایی از اولین پرینتر سه بعدی SLS در پارک فناوری پردیس
مطلب بعدی اولین پرینتر سه بعدی بیولوژیکی کشور در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد

2 نظر در مطلب "دانشگاه نیوکسل اولین قرنیه چشم را توسط پرینتر سه بعدی ساخته است" ثبت شده است

azari

از بس این چشما قشنگه، من دلم می خواد قرنیه چشمامو عمل کنم/

ولی واقعا، چه می کنه این پرینت سه بعدی


قدیمی

علم هر روز امیدواری جدیدی برای زندگی انسانها نوید می دهد. با تمام قلبمان آرزو کنیم که فراهم شدن تمام این امکانات و مخصوصا فناورب پربنتر یه بعدی، تمامی نابیناها بتوانند دنیای زیبای ما را ببینند و لذت ببرند.

متشکریم: پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر