طراحی سایت
X
RSS

رونمایی از اولین پرینتر سه بعدی SLS در پارک فناوری پردیس

رونمایی از اولین پرینتر سه بعدی SLS در پارک فناوری پردیس

قرار گرفتن ایران در میان ۶ کشور تولیدکننده پرینترهای سه‌بعدی صنعتی

 

همایش سالانه شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس با حضور دکتر بیطرف معاون وزیر نفت و دکتر بیرنگ، معاون امور بین‌الملل معاونت علمی ‌وفناوری ریاست‌جمهوری به همت پارک فناوری پردیس برگزار شد. در این همایش از از اولین پرینتر سه بعدی SLS  تولید شده کشور در این پارک رونمایی شد. این پرینتر سه بعدی صنعتی توسط شرکت دانش بنیان  آسال لیزر ساخت، با عنوان تجاری گروه پرینتر سه بعدی آیدیزاین تولید شده است.


به گزارش ایسنا :

 


 این دستگاه قابلیت تولید قطعات نهایی در تیراژ کم بدون نیاز به قالب‌سازی را دارد و برای صنایعی که به دلیل تحریم‌ها در تامین قطعات با مشکل مواجه هستند، کارآمد است. کیفیت این دستگاه قابل رقابت با نمونه‌های اروپایی است و قیمت آن نصف نمونه اروپایی و 60 درصد نمونه چینی است. این دستگاه قابل تنظیم بر روی مواد مختلف پلیمری و کامپوزیتی است و خدمات پس از فروش آن ارزان بوده و به همراه تحویل پکیج کامل همراه با 15 تجهیز جانبی که یک خط تولید را تشکیل می‌دهند، است. پرینتر طراحی‌شده در صنایع هوافضا، خودروسازی، پزشکی و تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و توانبخشی، تحقیقات و توسعه، هنر و معماری، صنایع الکترونیک و هر جایی که نیاز به ساخت نمونه محصول وجود داشته باشد و یا نیاز به تولید قطعات نهایی کاربردی در تیراژ کم و متوسط موجود باشد، قابل بهره‌برداری است. مشابه این دستگاه در اختیار کشورهایی چون آلمان، آمریکا، فرانسه، چین و ژاپن است

 

قرار گرفتن ایران در میان ۶ کشور تولیدکننده پرینترهای سه‌بعدی صنعتی

 


میرحسین محمودی، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه این شرکت دانش‌بنیان با حضور جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در پارک فناوری پردیس آغاز کرد، گفت: طراحی و تولید پرینترهای سه‌بعدی از زمینه‌های فعالیت ما به شمار می‌رود که در این راستا موفق به ساخت پرینتر سه‌بعدی صنعتی از نوع SLSشدیم.
وی با بیان اینکه این پرینترها با "پودر" و لیزر" کار می‌کنند، ادامه داد: این پرینتر قابلیت کالیبره شدن برای "پلی‌آمید" با استحکام مکانیکی بالا را دارد، ضمن آنکه امکان تغییر تنظیمات برای کاربران دانشگاهی در آن پیش‌بینی شده است.
محمودی تولید قطعات نهایی در تیراژ کم و بدون نیاز به قالب‌سازی را از دیگر مزایای این دستگاه عنوان کرد و یادآور شد: پرینتر عرضه شده در این تحقیقات برای صنایعی که به دلیل تحریم‌ها در تامین قطعات با مشکل مواجه هستند و یا به دنبال کاهش قیمت تمام‌شده قطعات یدکی هستند، بسیار کارآمد خواهد بود.
مجری این طرح با تاکید بر اینکه دستگاه ساخته‌شده قابلیت تنظیم بر روی مواد مختلف پلیمری و کامپوزیتی را دارد، یادآور شد: این دستگاه به صورت بسته کامل همراه با ۱۵ تجهیز جانبی به مشتریان تحویل داده می‌شود.
این محقق، قیمت رقابتی با نمونه‌های خارجی و در دسترس بودن خدمات پس از فروش را از دیگر مزایای این پرینتر نام برد و اظهار کرد: دستگاه پرینتر سه بعدی صنعتی ساخته شده نصف قیمت مشابه خارجی و با همان کیفیت است.
محمودی تاکید کرد: این فناوری در اختیار شش کشور دنیا است که ایران یکی از این کشورها به شمار می‌رود.


شرکت “آسال لیزر ساخت”، با عنوان تجاری “گروه پرینت سه بعدی آیدیزاین”، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۰ در قالب هسته دانش بنیان با چهار نفر از دانشجویان رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی و مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف بر روی فناوری ساخت افزایشی(۱) یا همان چیزی که به صورت عمومی به عنوان پرینت سه بعدی شناخته می شود، شروع کرده و از بهمن ماه سال ۱۳۹۳ شکلی حقوقی به خود گرفته است. این شرکت با هدف بلند مدت رسیدن به جایگاه عالی در زمینه فناوری ساخت افزایشی در منطقه، در ابتدا بر روی روش های صنعتی پرینت سه بعدی تمرکز کرده و در سال ۱۳۹۲ توانست به تست موفقیت آمیز اولین نمونه پرینتر سه بعدی صنعتی با فناوری SLS ، در ایران در مقیاس آزمایشی دست پیدا کند. در ادامه شرکت به سوی تجاری سازی این فناوری گام برداشته و بر روی نمونه صنعتی پرینتر سه بعدی موسوم به SLS متمرکز شد که نمونه موفق صنعتی آن در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید و از سال ۱۳۹۶ این محصول با نام تجاری تیوان R230 به بازار عرضه شده است. در حال حاضر شرکت آیدیزاین تنها تولید کنند ماشین پرینتر سه بعدی صنعتی SLS و تجهیزات جانبی آن، در کشور می باشد.
 


پرینتر سه بعدی SLS با نام تجاری تیوان R230، برای تولید قطعات پلیمری در تیراژ پایین و با پیچیدگی هندسی بالا، بدون نیاز به قالب سازی است. این دستگاه از روی فایل سه بعدی، قطعات پلیمری را با نهایت دقت و کیفیت در کمترین زمان ممکن تولید می کند. دستگاه برای تولید قطعات از جنس پلی آمید به صورت صنعتی و تیتانیوم به صورت پژوهشی تنظیم شده است اما با توجه به اینکه این فناوری کاملا بومی بوده و در داخل شرکت توسعه پیدا کرده است، امکان هر گونه سفارشی سازی نیز وجود دارد و در صورت نیاز مشتری امکان کالیبره کردن دستگاه برای مواد متفاوت نیز وجود دارد.
تیوان R230 با بهره گیری از توانایی لیزر پر قدرت، قابلیت جوش پودر انواع پلیمر را داشته و قطعات پلیمری پیچیده را در کم ترین زمان و مقرون به صرفه تولید می کند. این دستگاه به دلیل استفاده از پودر پلی آمید، قطعاتی با خواص مکانیکی بالا، با دوام، مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی و مناسب برای تست های فانکشنال و عملکردی تولید می کند که حتی از این قطعات می توان به عنوان قطعه نهایی نیز استفاده کرد.تجهیزات جانبی پرینتر سه بعدی SLS


تجهیزات جانبی پرینتر سه بعدی SLS 

وسایل جانبی دستگاه شامل تجهیزاتی است که بر راحتی و سرعت کار با دستگاه و بالا بردن کیفیت عملکردی آن، افزوده و چرخه فرآیندی دستگاه را تکمیل می‌کند. وجود این تجهیزات در کنار دستگاه می‌تواند به صورت الزامی و اختیاری (optional) باشد. دستگاه تیوان R230 به همراه ۴ مورد تجهیز جانبی الزامی و ۱۰ مورد تجهیز جانبی اختیاری برای راحتی کار مشتریان ارائه شده است. این موارد توسط شرکت در اختیار مشتریان قرار می گیرد و پیشنهاد ما این است که برای راحتی کار و طول عمر ماشین SLS، این تجهیزات را به همراه دستگاه تهیه بفرمایید. همچنین مشتری می تواند با مشاوره شرکت این موارد را به صورت جداگانه خود نیز تهیه کند.
تجهیزات جانبی الزامی پرینتر سه بعدی SLS :
۱- میز تمیزکاری قطعات: پس از اتمام کار ساخت قطعات در دستگاه تیوان R230، سیلندر ساخت از دستگاه خارج شده و داخل میز تمیزکاری قطعات قرار می‌گیرد. پودر باقیمانده در سیلندر و قطعات بر روی این میز از همدیگر جدا می شوند و با مکانیزم موجود در این دستگاه، پودرهای باقیمانده الک شده و دوباره قابل استفاده در دستگاه تیوان R230 خواهند بود.
۲- ست ابزار تمیزکاری و کار با دستگاه: این ست شامل ابزار تمیزکاری قطعات مختلف پرینتر سه بعدی تیوان R230 برای آماده‌سازی دستگاه برای یک کار جدید می‌باشد. وسایل ایمنی و شخصی مورد نیاز برای اپراتور دستگاه نیز در این ست دیده شده است. ابزارآلات ساده مورد نیاز و همچنین کلیدهای دسترسی به قسمت‌های مختلف دستگاه و دیگر اقلام مورد نیاز نیز در این بسته موجود می‌باشد.
۳- سیستم تولید هوای فشرده: هوای فشرده مورد نیاز دستگاه تیوان R230، می‌بایست استانداردهای خاصی را دارا باشد. کیفیت هوای فشرده از جمله حساس‌ترین این موارد می‌باشد. سیستم تولید هوای فشرده طراحی شده، شامل کمپرسور اسکرو و خشک‌کن‌ها و فیلترهای لازم جهت تامین این مورد می‌باشد.
۴- سیستم خنک کاری: برخی قطعات حساس تعبیه شده در داخل دستگاه تیوان R230 نیاز مداوم به خنک‌کاری با آب، با دمای زیر ۲۰ درجه سانتیگراد دارند. تامین این آب خنک‌کار به عهده سیستم خنک‌کاری می‌باشد که با شلنگ به محل مخصوص در نظر گرفته شده بر روی دستگاه متصل می‌گردد.

همراه با تولید دستگاه و فروش آن، شرکت بخش ارائه خدمات پرینت سه بعدی خود را از اواسط سال ۱۳۹۵ فعال کرد. در سال ۱۳۹۶ شرکت به تکمیل ماشین آلات و فناوری های مختلف پرینت سه بعدی اهتمام ورزید و با اضافه کردن دو فناوری PolyJet و FDM به مجموعه ارائه خدمات، در حال حاضر با سه روش پرینت مختلف به ارائه خدمات پرینت سه بعدی مشغول می باشد که این مجموعه از حیث استخدام فناوری های مختلف پرینت سه بعدی، در کشور بی نظیر می باشد.
در عین حال شرکت آیدیزاین به دلیل اینکه خود، از محیط علمی و آکادمیک برخاسته است، همکاری نزدیکی با مراکز علمی و دانشگاهی دارد. لذا انجام پروژه های تحقیقاتی و برگزاری دوره های آموزشی نیز بخشی از خدمات شرکت به مشتریان خود می باشد.

https://idesign3d.ir

 

وب سایت تحلیلی خبری پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com

 

منبع:پرینتر سه بعدی
گروه نویسندگان شنبه, 10 شهریور,1397 2393 3
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی آشنایی با جايگاه علوم و فناوری‌های نوين و چاپ سه بعدی در صنعت چاپ
مطلب بعدی دانشگاه نیوکسل اولین قرنیه چشم را توسط پرینتر سه بعدی ساخته است

3 نظر در مطلب "رونمایی از اولین پرینتر سه بعدی SLS در پارک فناوری پردیس" ثبت شده است

قدیمی

جناب آقای محمودی امیدوارم این پرینتر سه بعدی کاربردی باشدو موجب پیشرفت صنعت ایران شود... البته اگر به درستی کار کند....

ممنون از شما بابت خبر


ترنم ترانه

مرسی از پرینتر سه بعدی که بالاخره سراغ شرکتهای ایرانی هم رفتید

ما داخل کشور پتانسیل های بسیار قوی داریم که پرینتر سه بعدی بنا بر رسالتی که دارد باید تمامی آنها را تحت پوشش قرار دهد.

منتظر اخبار و تحلیلهای بیشتر از شرکتهای ایرانی هستیم


پیشرو

زنده باد ایران و ایرانی.

مصمئنیم که شرکتهای دانش بنیان دیگه و جوونای دیگه ای هم هستن که سایت پرینتر سه بعدی باید بره سراغشون برای مصاحبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر