طراحی سایت
X

زیبایی سنت و مدرنیته با پرینتر سه بعدی در خدمت مد و لباس

زیبایی سنت و مدرنیته با پرینتر سه بعدی در خدمت مد و لباس

امروزه مد و لباس در سراسر جهان شباهتهای زیادی به هم دارند البته هنوز تفاوت‌‌های فرهنگی و مذهبی تاثیرگذار می باشند اما در مقایسه با قرون گذشته، ما تمایل داریم که تقریبا شبیه به هم لباس بپوشیم. به لطف جهانی شدن و تسلط برندهای چند ملیتی، جای تعجب نیست که یک مارک یا مدل پیراهن مردانه را هم در چین، هم در فرانسه، در آمریکا و برزیل و یا در هر کشور دیگری پیدا کنیم.
مثلا یک نوع استاندارد جهانی، برای نوع خاصی از لباس مردانه ، توسعه داده شده است. که ما آنرا به نام کت و شلوار بازرگانی business suit می شناسیم که در سطح جهانی برای موارد کسب و کار و تجارت، مناسب و قابل قبول است.
 در بسیاری از کشورها، لباسهای سنتی هنوز در کنار شلوار جین و کت و شلوارها باقی مانده و هنوز رو به مد هستند و در مسیر رقابت با جهانی شدن قدم برمی دارند،  مثل کشور هند.
در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌‌ها، حفاظت از میراث فرهنگی یک اولویت است و لباس‌‌های زیبای قرون گذشته موجب حضور زیبا و با تفاخر در فستیوال‌‌ها ، کارنوالها و نمایشگاه‌‌هایی میشود که هم جنبه فرهنگی دارند و هم هویتی و .... 
 


موزه‌‌ی ملی صحنه و لباس  Traje در کشور پرتقال، به حفظ و نمایش مد لباس پرتقال از قرن هجده تا به امروز اختصاص دارد. شرکت  Diverte روی یک پروژه‌‌ای کار می‌‌کند که لباس‌‌های تاریخی و سنتی این کشور را از طریق پرینتر سه بعدی تولید و احیا می‌‌کند. 
 پروژه‌‌ لباس سنتی کشور پرتقال، بر اساس تکنولوژی تولید افزایشی با استفاده از پرینتر سه بعدی و ا‌‌‌سکنر سه بعدی، نمونه‌‌ها‌‌یی از لباسهای سنتی قرون گذشته و در عین حال  مد روز آن زمان را تولید می‌‌کند مثل لباسهای منطقه‌‌ی Viano do Castelo جایی که شرکت Diverte در آن قرار دارد.
این شرکت، ما‌‌نکن‌‌هایی که لباس پوشیده اند  را با دقت اسکن کرده و با ظرافت خاصی آنها را طراحی می کند و پس از آن توسط یک پرینتر سه بعدی، فایلهای طراحی شده را تولید و رنگ‌‌آمیزی می کند که این پروژه به عنوان یک میراث ملی، فرهنگی و هویتی تایید شده است.
این مجسمه ها در حال حاضر در نمایشگاه دائمی موزه ملی Traje قرار دارند. این مجسمه‌‌ها را می‌‌توان از موزه و یا مغازه‌‌های شرکت Diverte و یا به صورت آنلاین خریداری کرد.
این شرکت خدمات سفارشی سازی هم میپذیرد. بدینصورت که هر کس می‌‌تواند مجسمه ای را در لباس سنتی منطقه خودشان سفارش دهند و حتی اگر مایل باشید سر و صورتتان اسکن سه بعدی می‌‌شود و پس از تولید لباس توسط پرینتر سه بعدی، بر روی یک مجسمه قرار می‌‌دهند و یا می‌‌توانید کل لباس مورد‌‌نظرتان را بپوشید و سپس مراحل اسکن تا پرینتر سه بعدی لباس را طی کنید و در نهایت لباس مورد نظر خود را با مجسمه واقعی خودتان تحویل بگیرید.
 

Diverte، پنج نوع لباس سنتی  را از طریق پرینتر 3 بعدی ارائه می‌دهد .
Domingar Costume لباس یکشنبه زنان برای رفتن به کلیسا یا برای رفتن به شهر ، که این لباس‌‌ها از لباس‌‌های معمولی‌‌ و ساده‌‌تر‌‌ ، مهمتر و بهتر بودند.
Mordoma Costume لباس‌‌های مدرن که رسمی‌‌تر‌‌ند، مورد استفاده‌‌ی خانم‌‌های جوان در جشن‌‌ها و فستیوال‌‌ها بودند. 
Traje à Vianesa/Traje de Festa لباس مهمانی که برای مردم منطقه‌‌ی خاصی است و به صورت زنانه و مردانه است.
Ceifeira/Ceifeiro لباس‌‌های کار که توسط کارگران پوشیده می‌‌شد.
Noiva /Noivo  عروس و داماد..
پرینتر سه بعدی، شگفت‌‌آور و دقیق است، بافت پارچه ها و گل‌‌دوزیها را فوق‌‌العاده ظریف تولید می کند. هر مجسمه در چهار سایز وجود دارد و می‌‌توان با دست آن‌‌ها را رنگ‌‌آمیزی کرد.
همه‌‌ی لباس‌‌ها زیباست اما لباس مورد علاقه‌‌ی من، لباس مشکی طلایی عروس می باشد.

منبع: 3Dprint 

 

گروه نویسندگان چهارشنبه, 08 شهریور,1396 1747 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب بعدی دبیر کل سابق سازمان ملل: پرینتر سه بعدی، یک تهدید بالقوه‌‌ی جهانی ست

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر