طراحی سایت
X

محدودیت هندسی تولید سه بعدی

محدودیت هندسی تولید سه بعدی

 

این مقاله در مورد محدودیت های اندازه و هندسی که باید در هنگام تعیین اینکه آیا یک طرح و مدل سه بعدی برای تولید توسط پرینتر سه بعدی مناسب است، باید مورد توجه قرار گیرد مورد بحث قرار می گیرد. این نوع ملاحظات مرببوط ، مربوط به کسانیست که میخواهند طرح های خود را که توسط نرم افزار های مدل سازی سه بعدی "CAD" آماده کرده اند را توسط پرینتر سه بعدی تولید سه بعدی کنند. این ملاحظات از اجزای پایه مکانیکی تا مدل های پیچیده معماری که باید تولید سه بعدی شوند را در بر می گیرد.

 


 
اندازه فیزیکی

جدول زیر خلاصه ای از اندازه معمولی ترین و شایع ترین فناوری های تولید سه بعدی از پرینتر سه بعدی FDM  که یک پرینتر سه بعدی عمومی محسوب شده تا پرینتر سه بعدی SLS که یک پرینتر سه بعدی حرفه ای به حساب می آید را در بر می گیرد. مهم است که توجه داشته باشید که برای تولید سه بعدی قطعات بزرگتر، پرینتر سه بعدی صنعتی مورد نیاز است که با هزینه بالایی رو به رو خواهید شد و چاره کار این است که طرح سه بعدی خود را به دو قسمت و یا بیشتر، تقسیم کنیم و آنها را به صورت جداگانه توسط پرینتر سه بعدی تولید سه بعدی نموده و سپس مونتاژ نماییم.

 

مدل سازی مفهومی توسط پرینتر سه بعدی

 

 

فناوری پرینتر سه بعدی

 

اندازه حجم ساخت معمولی

 

 

FDM

200*200*200  پرینتر سه بعدی دسکتاپ

 

 900*600*900 پرینتر سه بعدی صنعتی

 

SLS / DLP

145*145*175 پرینتر سه بعدی دسکتاپ

 

1500*750*500 پرینتر سه بعدی صنعتی

 

SLS

300*300*300 پرینتر سه بعدی دسکتاپ

 

750*550*550 پرینتر سه بعدی صنعتی

 

M Jetting

380*250*200 پرینتر سه بعدی دسکتاپ

 

1000*800*500 پرینتر سه بعدی صنعتی

 

Binder jetting

400*250*250 پرینتر سه بعدی دسکتاپ

 

1800*1000*700 پرینتر سه بعدی صنعتی

 

DMLS / SLM

250*150*150 پرینتر سه بعدی دسکتاپ

 

500*280*360 پرینتر سه بعدی صنعتی

 

 

حداقل ضخامت دیواره

 

 اغلب معماران یا طراحان بازی کامپیوتری، عناصر را در یک مدل سه بعدی تولید می کنند که دارای ضخامت بی نهایت (مو، کلاه، بادبان و غیره) هستند. ویژگی های نازک برای تولیدسه بعدی غیر ممکن است، مگر اینکه آنها از اندازه حداقل ویژگی قابل تولید برای هر فناوری پرینتر سه بعدی هماهنگ باشند.
 


جدول زیر ضخامت دیوار توصیه شده برای رایج ترین تکنولوژی های تولید سه بعدی را بیان می کند. توجه داشته باشید که در بعضی موارد، مانند SLA / DLP، ممکن است ویژگی های کوچکتری را چاپ کنید، اما باید بعد از مشاوره با اپراتور دستگاه، این مورد را به صورت case-case بررسی کنید.

 

 

 

فناوری پرینتر سه بعدی

    حداقل ضخامت دیواره

FDM

0.8 mm

SLA /DLP

0.5 mm

SLS

0.7 mm

M Jetting

1.0 mm

Binder Jetting

2.0 mm

DMLS / SLM

4.0 mm

 

 

رطوبت

هر مدل سه بعدی که برای تولید سه بعدی توسط انواع فناوری های پرینتر سه بعدی، در نظر گرفته می شود، باید کاملا ضد آب گیری طراحی شود و نه عبارتی  manifold باشد یعنی هر لبه طرح، دیواره طرح و گوشه های چند ظلعی طرح باید چند باره و چند دیواره باشد تا توان بالاتری نسبت به لایه اصلی داشته باشد و همچنین مدل باید بدون سوراخ طراحی شود.

 

 

طرح های سه بعدی که  دیواره چند بعدی و یا منیفولد manifold نیستند ممکن است توسط نرم افزار دستورالعمل پرینتر سه بعدی که به نام اسلایسرslicer می شناسیمش به اشتباف تعبیر و تفسیر شود. یک مدل سه بعدی غیر منیفولد non-manifold ممکن است لایه های متضاد، سوراخ ها و یا خطاهای دیگر را ایجاد کند، و این شی را غیر قابل تولید سه بعدی نماید.
طرح های غیر منیفولد non-manifold اغلب در مرحله مدل سازی قابل مشاهده نیستند. ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا یک طرح یا مدل سه بعدی قابل تولید سه بعدی می باشد و یا خیر، استفاده از یک نرم افزار آنالیز، مانند Netfabb یا Meshmixer است. این برنامه ها ویژگی های مدل سه بعدی را شناسایی می کنند که باعث می شوند مشکلات در مرحله تولید سه بعدی و گزینه های تعمیر بدون تاثیر هندسه کلی مدل ارائه شود.

 

سطوح منحنی

اکثر نرم افزارهای طراحی سه بعدی CAD، مانند Solidworks و Fusion360، برای استفاده از سطوح یک مدل سه بعدی از Spline Basis Basis Uniform Equation  NURBS  استفاده می کنند. هنگام ارسال مدل سه بعدی خود به فرمتSTL  که فرمت قابل شناسایی مدل سه بعدی توسط همه پرینترهای سه بعدی است، برای تولید سه بعدی، مهم است که تعداد مناسب چند ضلعی برای نشان دادن سطوح آن استفاده شود. این فرایند اطمینان حاصل خواهد کرد که بخش تولید سه بعدی با سطحی صاف و بدون سطوح کم یا اضافه می باشد.
 اگر مدل سه بعدی با چند ضلعی بیش از حد صادر شود، حجم فایل، به صورت غیر ضروری بزرگ خواهد شد و کارکرد آن دشوار است البته در کیفیت نهایی تولید سه بعدی تاثیرچندانی نخواهد گذاشت، زیرا جزئیات کوچک نمی تواند تولید سه بعدی شوند.
خوشبختانه نرم افزارهای سه بعدی و اسلایسرها قدرت تنظیم هر طرح و مدلی را برای هر فناوری پرینتر سه بعدی را دارا می باشد.
 

 

وبسایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی  printer3bodi.com


 
منبع:3dhubs
گروه نویسندگان چهارشنبه, 15 آذر,1396 3097 1
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی مداد (قلم) سه بعدی
مطلب بعدی برنامه‌ های درسی دانش آموزان با پرینتر سه بعدی (قسمت دوم)

1 نظر در مطلب "محدودیت هندسی تولید سه بعدی" ثبت شده است

علیرضا

مطالب مثل همیشه عالی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر