طراحی سایت
X

معجزه های دهه آینده پرینتر سه بعدی

معجزه های دهه آینده پرینتر سه بعدی

مقاله : پرینتر سه بعدی ، دستاوردهای گذشته و پیش بینی آینده

 

دستاورد پرینتر سه بعدی ار 2012 الی 2016
 

عواقب همگانی غیرمنتظره ...
این همان چیزی است که زمانی اتفاق می افتد که چندین فناوری نمایشی متفاوت به یکباره در یک صحنه منفجر می شوند. این مقاله ، نگاهی به فناوری تولید افزایشی و پرینتر سه بعدی دارد که  نوشته دکتر پیتر دایمندیس Dr. Peter Diamandis  مدیرعامل و موسس  X PRIZE Foundation, می باشد.
یک متخصص ممکن است در پیش بینی رشد یک تکنولوژی مانند پرینتر سه بعدی منطقی باشد اما سعی کنید آینده را پیش بینی کنید آن هم در زمانی که فناوری هایی مانند روباتیک، واقعیت مجازی VR، واقعیت افزوده AR ، هواپیماهای بدون سرنشین، اتومبیلهای خودران و تولید افزایشی AM ، به طور همزمان به بلوغ کاربردی رسیده باشند. هیجان انگیز است !  و اندکی دلهره آور.....
 


 در این مفاله من برای فناوری پرینتر سه بعدی یک کازشناس متخصص را دعوت کرده ام تا با شناسایی 5  پیشرفت اخیر (2012-2016) فناوری پرینتر سه بعدی بتوانیم 5 پیشرفت آینده  (2016-2019) این فناوری جادویی را پیش بینی کنیم .


 


آوی ریچنتال  Avi Reichental

 

آوی ریچنتال Avi Reichental بنیانگذار ومدیر عامل شرکت XponentialWorks می باشد و البته یک مشاوره متخصص است، سرمایه گذاری و شرکتهای استار تاپی و نوپا با اکوسیستم بومی را انجام می دهد که بر روی کسب در آمد، مدل کسب وکار و نوآوری فناوری اختلالاتی دارند اما در حوزه فناوری های نوین و پیشرو، مبدع و مخترع هستند. آوی برای 12 سال، مدیر عامل غول دنیای پرینتر سه بعدی، شرکت 3D Systems بوده است، که بزرگترین شرکت فناوری تولید افزایشی و تولید کننده بزرگ انواع پرینتر های سه بعدی عمومی می باشد. آوی در حال حاضر کارشناس برتر حوزه پرینتر سه بعدی و استاد دانشگاه می باشد که چندین کتاب عمومی و تخصصی را برای حوزه پرینتر سه بعدی  ارائه کرده است.
قبل از اینکه ما وارد مبحث فناوری پرینتر سه بعدی گردیم، مطالب و منابع فراوانی در حول محور پرینتر سه بعدی وجود دارد.
فناوری پرینتر سه بعدی همچنین به فناوری تولید افزایشی نیز مشهور است، فرایند تولید سه بعدی، لایه به لایه هر شیئ سه بعدی براساس یک طراحی و مدل سه بعدی از قبل انتخاب شده، عمل می نماید. در یک پرینتر سه بعدی یک یا چند نازل اکسترودر وجود دارد که به یک میزان تعریف شده در موقعیت های دقیق که توسط مدل سه بعدی توسعه یافته است مواد اولیه جامد و گرمانرم را نقطه به نقطه به حالت ذوب شده می ریزد تا یک لایه کامل را پوشش دهد و همین منوال را تا انتهای کار ادامه می دهد.
امروزه ما میتوانیم در تمام رنگ ها و بیش از 250 ماده مختلف که از تیتانیم تا لاستیک، پلاستیک، شیشه، سرامیک، چرم و حتی شکلات در فناوری پرینتر سه بعدی به کار بگیریم. پرینتر های سه بعدی میتوانند ساختارهای بسیار پیچیده از مواد مرکب ایجاد کرده و تقریبا هرچیزی را از موتورهای جت تا زیورآلات همچنین خانه و حتی پروتزهای پزشکی تولید سه بعدی نمایند.  
فناوری پرینتر سه بعدی یا همان فناوری تولید افزایشی کل فرآیند صنعت ساخت و تولید را دگرگون می نماید. سفارشی سازی و تولید یک تیکه محصولات پیچیده صنعتی از خصوصیات این فناوری می باشد البته فراموش نشود که تولید افزایشی هزینه تولید را به شکل چشمگیری پایین می آورد و به انبار داری به معنی انبار مواد اولیه و انبار محصولات تولید شده ندارد .
در نهایت، فناوری پرینتر سه بعدی از دپوی مواد فیزیکی عاری می باشد و طبق برنامه و سفارش تولید می شود همچنین نصبت یه فناوری تولید سنتی دوکراتیک تر می باشد و حتی می تواند همه ما را به تولید کنندگانی منطقه ای و محلی تبدیل کند.
 


  
اگر شما یا مشتریان شما در کسب و کار صنعت ساخت و تولید از هر نوعش می باشید. با حضور فناوری تولید افزایشی و پرینتر سه بعدی بر روی جاده ساخت و تولید، حرکت رو به رشد شما دچار اخلال در پیشرفت، حرکت و در نهایت دچار ایست مطلق می شود.

 

5 دستاورد اخیر پرینتر سه بعدی از سال 2012 تا 2016

 

 

1.  تولید با پرینتر سه بعدی کاملا رنگی با 250 ماده و کامپوزیت های مختلف
 

آوی توضیح داد : ما میتوانیم اکنون در تمامی رنگ ها توسط فناوری تولید افزایشی تولید سه بعدی داشته باشیم که به معنی بیش از یک ترکیب رنگی در تولید سه بعدی یک محصول واحد است. همچنین ما میتوانیم با 250 ماده اولیه مختلف کار کنیم. این هرگز ممکن نبوده است و با توانایی های فوق العاده فناوری پرینتر سه بعدی و البته بسیاری از مواد خام و ترکیبات آنها، فرصت های خلاق و نوآوری در صنعت ساخت و تولید به دست آمده است که تقریبا نامحدود می باشند.

 

 

2. تولید انبوه محصولات سفارشی ساز توسط پرینترهای سه بعدی پزشکی


 آوی توضیح داد : ما شاهد افزایش تعداد پرینترهای سه بعدی پزشکی، بیو پرینتر سه بعدی و قطعات پزشکی سفارشی ساز هستیم. نه تنها ایمپلنت های کلیدی مانند زانوی کامل و مفصل، قطعات جایگزین سفارشی ساز برای شما می باشند، بلکه همچنین ابزارهای جراحی، the fixtures, the incision  و غیره نیز برای شخص شما بر اساس ساختار فیزیکی شخصی شما ، سفارشی سازی می گردد. برای مثال سمعک شنوایی!. از آنجایی که کانال شنوایی گوش هر انسان به یک شکل منحصر به فرد است، اکثر بیماران ار فیت نبودن سمعک نارضی هستند و این چنین است که فناوری پرینتر سه بعدی از همان ابتدای شروع به کار در حوزه پزشکی یعنی چیزی حدود 7 سال است که سمعک سفارشی ساز را تولید سه بعدی می نماید.

 

 

3. غوغای فناوری پرینتر سه بعدی در صنعت هوا فضا  و خودرو
 

 آوی این مطلب را با خرسندی می گوید : امروزه ما دارای قابلیت تولید سه بعدی با بیش از 20 آلیاژ مختلف را دارا می باشیم. شرکتهایی بزرگی مانند جنرال الکتریک  GE، Boeing و  SpaceX  در حال تولید قطعات موتور راکت و قطعات جت و هواپیما با پرینتر سه بعدی می باشند. همچنین شرکت خودم Planetary Resources قطعات یدکی و مورد نیاز ماهواره های خودمان ARKYD را توسط فناوری پرینتر سه بعدی تولید می کند و این قابلیت ها، میلیارد ها دلار را برای صنعت تولید سه بعدی و پرینتر سه بعدی ایجاد می کند و به همین نسبت از سهم تولید سنتی که در حال انجام است، کسر می شود.

 

 

4. پرینتر های سه بعدی پر سرعت صنعتی نتیجه را عوض کرد
 

 سرعت یک اقدام انقلابی بزرگ در فناوری پرینتر سه بعدی می باشد. اگر پرینتر سه بعدی صنعتی 2 روز برای تولید سه بعدی یک شیء کوچک وقت صرف کند، به نظر می رسد مصرف کنندگان هرگز این فناوری حمایت نمی کردند و در توسعه آن شریک نمی شدند. اگر این فرآیند دو دقیقه زمان ببرد، آنجاست که هر کس یک دستگاه پرینتر سه بعدی برای رفع نیاز خود خریداری می کند.
آوی توضیح می دهد: "پیشرفت های زیادی در سرعت تولید پرینتر سه بعدی انجام شده است. پیش بینی اکنون این است که سرعت هر دو سال دو برابر نیست، اما احتمالا سرعت 5x ، 10x، 50x، 100x در طی 5 سال آینده خواهد بود. شرکت های موفق بسیاری وجود دارند که امروزه نشان می دهند که می توانند مقیاس های متقاعد کننده ای از سرعت تولید را با پرینتر سه بعدی داشته باشند که حداقل صد برابر سریع تر از سرعت امروز است.
 


5. فرصت برابر برای همه در استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی
 

آوی می گوید : طی چند سال گذشته، ما شاهد یک برابری و دموکراسی بسیار مهم در تکنولوژی پرینتر سه بعدی هستیم این دموکراتیزه کردن در مورد حذف سیستماتیک اصطکاک کاربران در فرایند تولید سه بعدی، شروع به کار با نرم افزارهایساده و حذف نرم افزارهای پیچیده طراحی سه بعدی و مدل سازی سه بعدی است. اتصال دستگاه ها و اینترنت اشیا، توانایی جستجو و دانلود تصاویر و طرح حای سه بعدی، داشتن موتورهای جستجو هوشمند که در حال جستجو کردن مدل های سه بعدی، توانایی قیمت و اشتراک و منبع و تولید سه بعدی و غیره هستند. این همه نشان دهنده دموکراتیزه سازی است که باعث می شود تولید سه بعدی برای 99 درصد افراد قابل دسترسی باشد و نه فقظ طراحان و یا متخصصان.
اینها را که دست پیدا کردیم ، ما باید منتظر چه چیزهای دیگری باشیم. حال 5 دستاورد پرینتر سه بعدی را در سالهای 2016 تا 2019 را پیش بینی می کنیم.
 


دستاورد پرینتر سه بعدی ار 2016 الی 2019


 
هیچ کس شکی ندارد که فناوری پرینتر سه بعدی، آینده صنعت ساخت و تولید را از پایه دگرگون خواهد کرد اما اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که دقیقا چه اتفاقی می افتد، بسیار مهم است. مخصوصا برای کسانی که کسب و کارشان با صنعت ساخت و تولید در ارتباط مستقیم می باشد. لذا شرکتهای بزرگی همچون شرکت خودرو سازی BMW ، شرکت الکترونیک siemens، شرکت هواپیما سازی بوئینگ و دیگر شرکتهای بزرگ و پیشرو از سالها پیش فعالیت خود را در این رسته شروع کرده اند.
بنابراین، وقتی شرکتهای بزرگ  تخصصی و به نوعی شرکتهای مادر، به سمت فناوری تولید افزایشی می روند و به همان نسبت از تولید کاهشی و سنتی فاصله می گیرند بهتر است که ما هم از هم اکنون به فکر مطالعه و دریافت مشاوره برای تغییر رویکرد در فناوری مورد استفاده در صنعت ساخت و تولید خود باشیم.
 
با این مقدمه، قسمت دوم مقاله " پرینتر سه بعدی دستاوردهای گذشته و پیش بینی آینده " شروع کرده و به ادامه بحث دکتر پیتر دایمندیس Dr. Peter Diamandis  و آوی ریچنتال  Avi Reichental معروف  و مدیر عامل سابق شرکت فناوری تولید پرینتر سه بعدی 3D Systems  بر می گردیم.
در این قسمت به 5 دستاوردی که طبق بررسی و تحقیقات این دو کارشناس و متخصص علوم آینده، پیش بینی شده است و بهتر است که ما هم به این گفته ها توجه کنیم.

 


 
پنج پیش بینی دستاوردهای پرینتر سه بعدی در سال  2016 الی 2019

 

اینجا پیش بینی های آوی ریچنتال برای هیجان انگیزترین، تحولات دگرگون ساز که از طریق فناوری پرینتر سه بعدی در سه سال آینده به وجود می آید، بیان شده است. شما هم مانند کارافرینان و سرمایه گذاران، در حوزه هایی که بیان می شود تمرکز کنید زیرا فرصتهای کسب و کار فوق العاده ای می باشند.

 


 
1. پرینتر های سه بعدی که برای شما آشپزی می کنند


غذا های با ارزش و مقوی و همچنین تغذیه شخصی، واقعا مورد توجه است. چنانچه آوی توضیح میدهد" در انتهای هر روز، پرینتر سه بعدی غذای خانگی شما، یک غذای شخصی مبتنی بر نیازهای شما در آن لحظه را برایتان آماده می کند و شما بعد از یک روز کاری یک غذای خوشمزه خانگی که حاوی مقادیر پروتئین، کربوهیدراتها، ویتامین و مکمل های مورد نیاز بدنتان خواهد بود را میل می فرمایید. همچنین، ما می بینیم که پرینتر سه بعدی در فضای های داروسازی نیز شروع به فعالیت خواهد کرد، این پرینترهای سه بعدی داروساز، نسخه دارویی شما را به داروهای تولید شده سه بعدی تبدیل می کنند. کمی به نظرتان گنگ می آید؟! اما واقعیت 3 سال آینده همین است.

 

2. کفش ها و منسوجات مد، پوشاک، صنایع خرده فروشی را مختل می کند.
 

مد به معنی یک برند تولید کننده بسیار بزرگ، متلاشی می شود. Avi می گوید: "از طریق فناوری که  ترکیبی از اسکن سه بعدی، دیجیتالی کردن، محاسبه، سنجش، نظارت عملکرد فعال و مواد مخلوط، ما قادر به تولید سه بعدی بیاسهای زیبا، شیک و نوآور ، توسط فناوری تولید افزایشی هستیم".
کفش ها براساس موقعیت، وضعیت، وزن و قوس کمر و پا برای شما شخصی سازی می شوند. همه چیز کاملا متناسب با بدن شما طراحی شده و توسط پرینتر سه بعدی تولید می شوند.
شما می توانید طرح سه بعدی یک لباس شیک و زیبا را که در پاریس آماده شده را صبح خرید کنید و پس از تولید توسط پرینتر سه بعدی، در مهمانی همان شب بپوشید و رویایی شوید.

 

3. پرینترهای سه بعدی تولید نهایی با ماده های اولیه ترکیبی
 

تولید سه بعدی خانه ها، اتومبیل و لاستیک .....
امروزه شما میتوانید یک کامیون اسباب بازی را با تایرهای لاستکی، شاسی های فلزی، شیشه جلوی اتومبیل را  در یک مرحله تولید سه بعدی کرده و سیستم مونتاژ را از اساس تعطیل کنید. آوی می گوید : خود رامرحله و بدون مونتاژ آماده کنید.

 


4.  کارخانه ای در یک باکس کوچک
 

فناوری تولید افزایشی + فناوری تولید کاهشی که با هم سرعتی برابر با 100x را تحویل می دهد. ماشینکاری CNC و لایه بندی پرینتر سه بعدی و حتی قالبگیری تزریقی، همگی در داخل یک جعبه کوچک قرار می گیرند و جای کارخانه های آتی را خواهند گرفت و این ها کارخانه های ساخت و تولید آینده هستند که ابزار آلات و قطعات پیچیده ای ماهواره، راکت، موتور جت و غیره را ذر یک مرحله تولید سه بعدی می کنند.
 


5. تولید اندام ها و بافت های انسانی توسط پرینتر سه بعدی


محققان آزمایشات قانع کننده ای را نشان داده اند که از اندام های ساده تا بافت های سلولی پیچیده را میتوان توسط فناوری تولید افزایشی و بیوپرینتر سه بعدی تولید نمود.
با دریافت سلولهای بنیادی و تکثیر آنها و سپس ذخیره کردن این سلولها در مخزنهای کلاژن  عضو مورد نظر، باعث می شود تا سلولهای بنیاذی معجزه آسایی رشد افته و یک عضو کامل و کاربردی را قابل برنامه ریزی و غملیاتی می کنند. که البته ای دقت و امنیت این فرآیند، تماما توسط پرینتر سه بعدی انجام می گردد.
. Avi پیش بینی می کند، "در هفت تا ده سالآینده، ما در حال کار با جایگزینی قطعات و اندام هایی هستیم که بدن ما آنها را پس زده است  و سپس شاهد ارگان هایی هستیم که حتی بهتر از اعضای بدن ما که با آنها به دنیا آمده ایم کار می کنند".
در عین حال، چرا "بیوسنسور" را در کبد یا قلب خود تولید سه بعدی نکنید تا سلامت آن را کنترل کرده و به طور مداوم گزارش فعالیت و سلامت روزانه آنها را گزارش نماید.


اینها فقط پیش بینی هایی تا سال 2019 می باشند که همین 2 سال آینده می باشد. در 2025 چه خبر خواهد بود؟
شما چگونه فکر می کنید ؟؟؟؟

 

مصطفی توکل

دهه آینده  دهه آینده">دانلود PDF

 

وب سایت تحلیلی خبری پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com

منبع:singularityhub
مصطفی توکل پنجشنبه, 29 شهریور,1397 3645 1
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی تولید راکتور توربین و موتور موشکهای آریان توسط پرینتر سه بعدی
مطلب بعدی پرینتر سه بعدی اسباب بازی سازی

فایل ها برای دانلود

1 نظر در مطلب "معجزه های دهه آینده پرینتر سه بعدی" ثبت شده است

داریوش

ممنونم آقای توکل به خاطر این مفاله ارزشمند . مخصوصا اینکه پی دی اف مقاله رو هم قرار دادید.

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر