طراحی سایت
X

مواد اولیه پرینتر سه بعدی FDM

مواد اولیه پرینتر سه بعدی FDM

انواع مواد اولیه پرینتر سه بعدی FDM چیست

 


پرینترهای سه بعدی از هر نوع تکنولوژی، مواد مصرفی مخصوص به خود از جنسهای متفاوت و شکلهای متفاوت را دارا می باشند. از رشته های پلاستیکی که فیلامنت اطلاق می شوند تا انواع و اقسام رزینهای مایع و سوپر فلزهای پودری و یا پودر هایی از انواع پلیمرهای خاص....
در این بخش برای شروع مبحث مواد مصرفی فناوری تولید افزایشی، پرینتر سه بعدی FDM   و مواد مصرفی آن که اصطلاحا به فیلامنت معروف شده است، می پردازیم.
فیلامنتها رشته های پلاستیکی هستند که با 2 نوع قطر 1.75 و 3 میلیمیتر تولید می شوند که بر اساس استاندارد تولیدی کارخانه متفاوت می باشند، البته لازم به ذکر است که تمامی فیلامنتها با هر قطری به صورت رول های یک کیلویی تهیه و تولید میشوند و در انواع رنگها و جنسهای متفاوت موجود می باشند.
در این قسمت تعدادی از پرمصرفترین فیلامنتهای پرینتر سه بعدی FDM   را معرفی می کنیم.
در این قسمت تعدادی از پرمصرفترین فیلامنتهای پرینتر سه بعدی FDM   را معرفی می کنیم.
 

PLA یا پلی لاکتید اسید، نوعی پلی استر قابل ارتجاع در برابر حرارت است که از نوعی ماده ی گیاهی سازگار با محیط زیست ساخته شده است. لذا این ماده غیرسمی وبی خطر است...- 
رشته های PLA نسبتا محکم هستند اما در حرارت پایین ذوب می شوند.این عامل از جمله محدودیت های کاربردی آن محسوب می شود. اما از آنجایی که نیازمند صفحه ساخت گرم شده نیست، ماده مصرفی اکثر پرینترهای سه بعدی بشمار می اید.
در صنعت در ساخت هر چیز از کیسه چایی گرفته تا ظروف مواد غذایی از PLA استفاده میشود.
 
 

 
فیلامنت  WOOD موادی شبه چوب که دارای ویژگی هایی مانند مواد PLA می باشد که اخیرا توسط چندین شرکت صنعتی به منظور تولید ماده اولیه پرینترهای سه بعدی با ترکیب الیاف چوبی (که معمولا پودر حاصله از بازیافت محصولات چوبی هستند) با مواد ترموپلاستیک تولید شده اند. در گذشته از این تکنیک برای ساخت قاب های کاذب چوبی در خودروها استفاده می شده است.
 
 
 
این ماده در هنگام پرینت بوی خوشایندی شبیه چوب ایجاد می کند و شی پرینت شده دارای سطحی صیقلی و ظاهری شبیه چوب واقعی خواهد داشت که این ویژگی باعث محبوبیت آن شده است.
تغییرات دما در لایه های مختلف، حلقه های رنگی متنوع (از قرمز البالویی تا قهوه ای سوخته) در شی در حال پرینت ایجاد میکند.
 
 
 

ABS یا اکریلو نیتریل استایرن بوتادین، ماده ای قابل ارتجاع بدست آمده از مواد نفتیست.
ABS ماده ای پوک و فاقد شکل هندسی است از این رو دارای نقطه ذوب مشخصی نمی باشد و با افزایش دما صاف و صاف تر میشود.
در برابر الکل و بسیاری از اسیدها مقاوم است ولی در استون حل میشود.
ABS ماده ای سبک است که در دمای بسیار بالا ذوب میشود و نسبت به PLA محکم تر است لذا پرینت آن نیز سخت است و اغلب، جزئیات سطح را به خوبی نشان نمی دهد.در صنعت از ABS در ساخت کلاه ایمنی آتش نشانها،قایق های ورزشی و… استفاده می شود. این ماده خطرناک و ناسازگار با محیط زیست است. توصیه می شود با احتیاط و در محیطی که دارای تهویه مناسب است از این مواد برای پرینتر سه بعدی استفاده شود.

PVA ، یا پلى وینیل الکل، نوعی پلیمر مصنوعی حلال در آب است. در صنعت ، این ماده در مصارف شیمیایی و ماهیگیری بکار می رود.  این ماده زیست تجزیه پذیر و غیر سمی است. از آنجایی که این ماده در آب قابل حل می باشد لذا در پرینتر سه بعدی برای استحکام و نگهداشت ساختارهای اشیایی که فاقد شکل هندسی منظم هستند، بکار می رود و به راحتی با یک  حمام آب گرم از آن جدا می شود.
 
 


 
رشته های شبه سنگ، ماده ای قابل ارتجاع هستند که در نهایت در پودر گچ غلتانده می شوند البته سطح شی تولید شده توسط پرینتر سه بعدی فاقد خطوط حاصله از لایه های تولید خواهد بود و بافتی مناسب خواهد داشت.
چنانچه در هنگام تولید دمای نازل کم باشد سطح شی، صاف و نرم خواهد بود، اما در دمای  بالا شی پرینت شده بسیار شبیه ماسه سنگ ، زبر و خشن خواهد بود.
فیلامنتهای شبه سنگ در مقایسه با سایر فیلامنتها معمولا شکننده تر هستند، اما همانند محصولات چوبی یا سنگی قابل سنباده زنی هستند.
توصیه می شود در هنگام پرینت برای افزایش قدرت چسبندگی مواد از یک فن استفاده شود.
 

TPE یا کشپارهای ترموپلاستیک، ترکیبی از پلیمرهایی با خواص ارتجاعی و لاستیکی  می باشد.
TPE صاف ، انعطاف پذیر و حتی دارای خاصیت فنری است. در صنعت از این ماده در ساخت هدفن، قطعات ماشین های برقی و … استفاده می شود.
در پرینتر سه بعدی هر جا که ویژگی انعطاف پذیری و استحکام توامان مد نظر باشد، از مواد TPE استفاده می شود.
 

بعضی از فیلامنتهای TPE که از الاستومرهای نرم تولید شده اند ، به خاطر نیاز به دمای بالا، فرایند پرینت دشواری دارند در حالی که در دسته ای دیگر، پرینت مواد در دمای نرمال و نسبتا آسان انجام می شود.
  

PC یا پلی کربنات نوعی پلیمر مصنوعی شفاف و بسیار محکم است. این ماده کاربردهای گسترده ای دارد، در ساخت  پنجره های اطاق خلبان و موشک های جنگنده گرفته تا مخزن های خنک کننده آب از آن استفاده می شود.این ماده همانند صفحات فلزی(حلبی) حتی پس از سرد شدن نیز قابل انعطاف و شکل پذیری می باشد. سفت و محکم بودن این ماده، آن را مناسب جهت استفاده در پرینت های سه بعدی کرده است.
توصیه می شود در مکانی که دارای تهویه مناسب است پرینت شود.
دمای ذوب مطلوب در برندهای مختلف، متفاوت است.
 

PC-ABS ماده ای قابل ارتجاع ترکیبیست که استحکام PC  و انعطاف پذیری رشته های ABS را یکجا دارا می باشد.
استحکام بالای این ماده آن را به پرکاربردترین ماده در صنعت تبدیل کرده است. بعنوان مثال در ساخت قطعات وسایل نقلیه کاربردزیادی دارد.
به طور کلی در ساخت قطعاتی که باید استحکام بالایی داشته باشند PC ABS   پیشنهاد میشود.
 
 


 
نایلون یک پلیمر قابل ارتجاع مصنوعی بسیار رایج است که به تازگی در صنعت پرینتر های سه بعدی بکار گرفته شده است.
نایلون ماده ای سخت، محکم و انعطاف پذیر است اما از آنجایی که برای ذوب به دمایی بسیار بالا و برای افزایش قدرت چسبندگی به سیستم خنک کننده خارجی نیاز دارد ، بکارگیری آن کمی مشکل شده است.
این ماده بی خطر بوده و کاربرد آن در مصارف پزشکی بلامانع است از دیگر ویژگی ها نایلون میتوان به قابلیت رنگ پذیری و تولید اشیای رنگی اشاره کرد.

 PET  یا پلى اتیلن ترفنات ( که بعنوان یک پلی استر شناخته شده است) پلیمریست که تقریبا در همه جا کاربرد دارد. از تولید منسوجات و شیشه سازی گرفته تا پوشش های فضایی مقاوم در برابر گرما و بادبان ها از آن استفاده شده است.
رشته های PET  اغلب شفاف هستند اما برخی برندها نمونه های رنگی براق را نیز ارائه کرده اند.
 

اینها تعدادی از فیلامنتهای پر مصرف در فناوری تولید افزایشی بوده که به صورت اجمالی خدمت شما عزیزان ارائه شد. 
در ادامه درباره تمامی مواد مصرفی پرینتر سه بعدی در فناوریهای FDM , SLA , SLS , DLP , و دیگر تکنولوژیهای فناوری تولید افزایشی  اطلاعات کاملی را ارائه خواهیم کرد.

 

مصطفی توکل

امیدوارم که این اطلاعات برای شما علاقه مندان پرینتر سه بعدی مفید و موثر واقع گردد......

 

سایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com

 

منبع:PRINTERSEBODI
گروه نویسندگان دوشنبه, 08 مرداد,1397 3935 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی روز ملی چین و گلهای تولیدی توسط پرینتر سه بعدی
مطلب بعدی ماهواره های ساخت پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر