طراحی سایت
X
RSS

پرینتر سه بعدی به کمک ورزشکاران معلول آمد

پرینتر سه بعدی به کمک ورزشکاران معلول آمد

با توجه به اینکه یک سال مسابقات پارالمپیک ریو 2016 می گذرد اما نقش برجسته فناوری پرینتر سه بعدی برای بسیاری از ورزشکاران در ارائه راه حل های کمکی و حمایتی از آن ها در وقت لزوم، غیرقابل انکار است. برای مثال، در ورزش شمشیربازی با ویلچر، پولینا رُزکووا PolinaRozkova ، از تیم ملی لتونی، یک پشتی کمری back brace مخصوص خودش که با پرینتر سه بعدی تولید شده بود در مسابقات دور مقدماتی زنان پوشیده بود. رُزکووا که در حال حاضر در رده هشتم جهانی اسلحه اپه قرار دارد .
پولینا رُزکووا PolinaRozkova مدت بود که به دنبال یک راه حل مناسب برای مشکل کمر خود بوده است. همین موضوع باعث شد که او در راه آماده سازی برای پارالمپیک 2016، به دنبال یک پشتی کمری back brace راحت، موثر و مناسب برود تا در حین شمشیرزنی، حرکات او را سخت نکند. راه حل نهایی زمانی حاصل شد که رُزکووا با شرکت Baltic3D آشنا شد که یک خرده فروش تجهیزات فناوری تولید افزایشی و نماینده شرکت بزرگ Stratasys در لتونی بود. این شرکت پیشنهاد داد که یک پشتی کمری back brace با وزن کم و سفارشی با استفاده از تکنولوژی اسکن سه بعدی و پرینتر سه بعدی بسازد. همانطور که پر واضح است، این پروژه خیلی سریع اجرا شد.
 


برای ساخت پشتی کمری  back braceتیمی در شرکت Baltic3D ، ابتدا اسکن سه بعدی از قسمت پایینی کمر این ورزشکار گرفتند که از آن برای مدل سازی دیجیتال یک محصول  مناسب با نرم افزار WiDE استفاده شد. این پشتی کمری نه تنها سفارشی بود، بلکه از هندسه ستون فقرات قسمت میانی او نیز پشتیبانی می کرد و متناسب با آن بود، یعنی دقیقا همان ناحیه ای که کمربندها و پشتی های کمری سنتی مشکل داشتند، خصوصا زمانی که یک فعالیت فیزیکی مانند شمشیرزنی بر روی ویلچر هم انجام میشد.
برای اینکه پشتی کمری راحت و کم وزن در عین حال قوی باشد، تیم طراحی تصمیم گرفتند که از مواد اولیه تولید پرینتر سه بعدی، Nylon 12 از شرکت Stratasys استفاده کنند، که در  استحکام و  چقرمگی کلی معروف است و همچنین از پرینتر سه بعدی Fortus از شرکت  Stratasys برای تولید آن استفاده کردند. بخاطر اینکه خود فرآیند چاپ تنها چند ساعت طول می کشد، شرکت Baltic3D توانست چند نسخه را برای رُزکووا با پرینتر سه بعدی تولید کند تا او بتواند بهترین آنها را انتخاب کند.
همانطور که ُزکووا توضیح داد، پشتی کمری که با پرینتر سه بعدی برایش تولید شد، چیزی در حد یک نعمت خدایی بود. او می گوید:" در طی تمام این سال ها که بعنوان شمشیرزن با ویلچر حرفه ای کار کردم، همیشه دنبال یک پشتی کمری متناسب با ورزش بوده ام تا به من اجازه شمشیرزنی و حرکت کردن بدون ایجاد درد را بدهد...

 

 

من از این پشتی کمری جدیدم خشنودم- نه تنها از نظر بصری جذاب است، بلکه سطح آزادی حرکتی که به من می دهد در هیچکدام از پشتی های کمری سنتی نداشتم. حالا احساس می کنم که می توانم به اهداف خود برسم." و اگرچه این ورزشکار مدال طلایی از این مسابقات به خانه نمی برد، اما می توانیم تصور کنیم که این پشتی کمری سفارشی سازی با پرینتر سه بعدی چقدر به بهبود بازی او و روحیه او کمک کرده بود زیرا نتایج بسیار بهتری نسبت به  گذشته گرفته بود.
با  printersebodi.com  ورزشکار با سلامت و حرفه ای باشید.
 

 


 

 

منبع:3ders
گروه نویسندگان جمعه, 14 مهر,1396 1906 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی پرینتر سه بعدی اسباب بازی
مطلب بعدی عروسکهای شاخص و پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر