طراحی سایت
X

پرینتر سه بعدی ناسا پیتزا میپزد

پرینتر سه بعدی ناسا پیتزا میپزد

 

یک پرینتر سه بعدی که در اصل توسط ناسا NASA برای استفاده فضانوردان در فضا تامین مالی شده بود، با کمال تعجب برای تولید سه بعدی پیتزا در رویدادهای عمومی مانند کنسرت و مسابقات ورزشی و غیره مورد استفاده قرار خواهد گرفت. پس از اینکه کمکهای مالی ناسا کاهش یافت، محققان و متخصصان تگزاسی که برای توسعه این پرینتر سه بعدی تلاش و کوشش فراوانی انجام دادند، شرکت بی هکس BeeHex را تشکیل دادند، شرکتی که از این پرینتر سه بعدی در محیط های تجاری استفاده خواهد کردو غذایی سالم و پیزا هایی مدرن و خوشمزه به مردم ارائه می دهد.
 


 
 در حالیکه شور و شوق نوآوری و هیجان مدل‌سازی سریع توسط فناوری تولید افزایشی و سوگلی پرینترهای سه بعدی یعنی  FDM  fused deposition modelin شاید برای ترغیب من و شما که عاشق تکنولوژی هستیم کافی باشد، اما برخی دیگر به لذت های اساسی مانند خوردن پیتزا علاقه بیشتری دارند. البته این شکاف فرهنگی بزرگ خیلی زود برطرف خواهد شد، چون فناوری پرینتر 3 بعدی در حال توجه به جماعت گرسنه و بی صبر از طریق تکنولوژی ای است که شاید بتوان اسم آن را هم FDM   گذاشت اما با این تفاوت که    food deposition modeling  یا بعبارت دیگر، پیتزای تولید شده توسط پرینتر سه بعدی گذاشت. شرکت بی هکس BeeHex تگزاس که در زمینه پرینتر سه بعدی فعال است، برنامه دارد تا پیتزای تولید سه بعدی خود را در رویدادهای ورزشی، کنسرتها و شهربازی ها بفروشد، که با این کار هدف اصلی ناسا برای ساخت این ماشین را تغییر می دهند.
 

 

 
 در سال 2013، زمانی که ناسا آماده یک ماموریت ارسال فضاپیمای سرنشین دار به مریخ میشد، تصمیم گرفت که با یک کمک مالی فدرالی از پروژه های کمکی استفاده کند. یکی از دریافت کنندگان این کمک مالی، شرکت تحقیقات متریالز Materials بود که در آستین تگزاس قرار داشت، که قرار بود یک پرینتر 3 بعدی توسعه دهد که بتواند غذای فضانوردان را در فضا آماده و یا به عبارتی تولید سه بعدی نماید. این شرکت با استفاده از کمک مالی اولیه، یک پرینتر سه بعدی متناسب با شرایط فضا تولید نمود، اما قطع بودجه کنگره باعث شد نتوانند از کمک دوم استفاده کنند.
بجای اینکه کلاً ایده پرینتر سه بعدی تولید کننده غذا را رها کنند، این شرکت تصمیم گرفت که از این دستگاه به جای فضا در زمین استفاده کند. در سال 2017، آنجان کانتراکتر، جوردن فرنچ، چینتان کانوگا، وین فلتنرا یک شرکت جدید با نام بی هکس BeeHex تاسیس کردند، که قرار بود پرینتر سه بعدی تولید پیتزای فوری را مکان های عمومی عرضه کند. به گفته این شرکت، مشتریان پیتزاها را از طریق نرم افزار گوشی های هوشمند سفارش خواهند داد، بصورت آنلاین هزینه آن را پرداخت می کنند و زمانی که کار چاپ تمام شد، پیتزا را تحویل می گیرند.
 

 

 

نسخه جدید این پرینتر سه بعدی از نازل های متعددی استفاده خواهد کرد، که از طریق آنها، سرآشپزان دیجیتال می توانند بصورت جداگانه مواد اولیه از پیش تهیه  شده  مانند خمیر پیتزا، سس و پنیرپیتزا را قرار دهند. این دستگاه می تواند یک پیتزای کامل را در عرض فقط 4 دقیقه تولید کند، که این زمان برای آشپزان واقعی، حدود نه دقیقه است. پرینتر سه بعدی بی هکس BeeHex برای استفاده هایی بجز پیتزا نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت: برای مثال، این شرکت بتازگی شکلات و تزئینات روی کیک و دیگر غذاهایی که معمولا مردم در ورزشگاه ها یا مکان های عمومی مصرف می کنند، را آزمایش کرده است- که باعث خواهد شد که این دستگاه یک گزینه خوب برای این گونه مکان ها باشد.
این دستگاه در اصل طوری طراحی شده بود که محتوای تغذیه ای قابل تنظیمی برای چاپ غذا داشته باشد و بر اساس نیازهای روزانه آنها تنظیم شود، که این مساله زمانی که اعضای خدمه مریض می شدند، بسیار مفید می بود. متاسفانه، اگرچه این دستگاه برای استفاده در فضا و برای ناسا آماده شد، اما در حال حاضر مردمانی که در روی زمین راه میروند از آن لذت می برند.
 

 
 
شرکت بی هاکس BeeHex با ساخت پرینتر سه بعدی پیتزا، که نه تنها از نظر بصری جذاب هستند، بلکه خوشمزه نیز می باشند، در میان سرآشپزان، رستوران های زنجیره ای، شهربازی ها و دیگر برندهای مهم غذایی، هیجانی به پا کرده است، که می تواند نقطه شروعی برای صنعت غذای تولید شده توسط پرینتر سه بعدی باشد. 
پیتزای پنیری از یک پرینتر سه بعدی؟ به نظر می رسه خوشمزه باشه.
نظر شما چیه؟

 

وب سایت خبری تحلیلی پرینتر 3 بعدی
www.Printer3bodi.com
 

منبع:3dprint
گروه نویسندگان ﺳﻪشنبه, 25 اردیبهشت,1397 1621 3
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی بررسی اجمالی پرینتر 3 بعدی صنعتی لیزری Xline 2000R
مطلب بعدی مهندسی فناوری تولید افزایشی با پرینتر سه بعدی

3 نظر در مطلب "پرینتر سه بعدی ناسا پیتزا میپزد" ثبت شده است

پرینتر 3 بعدی

انشاالله اینم زودتر بیاد به بازار همه می تونیم توی خونه هامون یه فست فود بزنیم.

حداقل بچه ها خیلی خوشحال می شن

البته دروغ چرا می خانوما هم بیشتر...


azari

ناسا تغییر رویه داده یا بازارش کساد شده؟؟؟؟؟!!!!


داریوش

احتمالا ایرانی های ناسا کم شدن. و درصد هوشش اومده پایین زده توکار پخت و پز که هزینه زندگی رو در بیارن

....

والا..

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر