طراحی سایت
X

پرینت سه بعدی سرطان ریه قبل از جراحی با کمک سی تی اسکن و MRI

پرینت سه بعدی سرطان ریه قبل از جراحی با کمک سی تی اسکن و MRI

 


این بار نمونه دیگری از این که پرینتر سه بعدی چگونه بر روی جراحی و پزشکی تاثیر می گذارد، در اسپانیا کلید خورده است.جایی که متخصصان بیمارستان کروز روجا Cruz Roja در کوردوبا Córdoba مدل سه بعدی ریه بیماری که به سرطان مبتلا بوده را به منظور برنامه ریزی بهتربرای جراحی، توسط پرینتر سع بعدی تولید کرده اند. 

مدل های سه بعدی تولید شده توسط پرینتر سه بعدی، بر اساس سی تی اسکن و MRI بیماران مبتلا به سرطان ریه بدست می آید . این مدلهای تولید سه بعدی، جراحان را قادر می سازد تا قبل از جراحی به طور کامل روند جراحی و حذف تومور را مرور کرده تا با آمادگی بالاتر و دید بهتری وارد اتاق عمل شوند و همچنین به کاهش کل زمان عمل کمک می کند.

 

 

از آنجایی که محققان اسپانیایی برای ساخت مدل های سه بعدی تولید شده با پرینتر سه بعدی، از داده های سی تی اسکن و MRI استفاده می کنند، این مدل های سه بعدی به عنوان "مدل های ترکیبی" خوانده می شوند. فرآیند ترکیب مدلها به این دلیل است که داده های سی تی اسکن و MRI با هم متفاوت می باشند اما هردو به اندازه هم با ارزش می باشند و به همان اندازه به آگاهی جراحان کمک می کنند

همانطور که محققان توضیح می دهند، سی تی اسکن ها معمولا پس ازتائید تشخیص سرطان، برای ارزیابی سرطان ریه در یک بیمار، به کار می روند، زیرا سی تی اسکن جزئیات دقیق آناتومیک ریه ها را ارائه می دهد. از سوی دیگر، MRI ها معمولا برای تعیین مرحله سرطان ريه و تشخيص سطح رشد غده های سرطان استفاده می شود.
به طور معمول، مدل های آناتومی تولید شده توسط پرینتر سه بعدی مبتنی بر سی تی اسکن یا MRI بیمار است، اما محققان اسپانیایی نشان داده اند که می توان با ترکیب داده های این دو روش، مدل های سه بعدی دقیق تری را ارائه نمود.
 


برای انجام این کار، در ابتدا از ریه بیمار یک سی تی اسکن با کنتراست بالا انجام شد. محققان توانستند با استفاده از یک میدان دید محدود و یک الگوریتم بازسازی شونده ، رزولوشن منطقه اسکن شده را افزایش دهند.
محققان سپس تصویر سی تی اسکن را با دیتای MRI ترکیب کرده با استفاده از پلتفرم Philips Healthcare که یک پلتفرم جهانی در دنیای پزشکی می باشد،آنها را به یک مدل سه بعدی تبدیل می نمایند. هنگامی که هر دو دیتا، با دقت هماهنگ شدند، مدل ترکیبی به وجود می آید که برای تولید توسط پرینتر سه بعدی با استفاده ااز نرم افزار MeshLab آماده می شود و با استفاده ازپرینتر سه بعدی مولتی جت MJP 5600  تولید سه بعدی را انجام دادند. "البته شما در به کار گیری از انواع پرینتر های سه بعدی، مستقل عمل کنید"

 

 

مدلهای تولید شده توسط پرینتر سه بعدی از ریه های بیماران  مختلف، در آزمایشات برای تعیین اینکه آیا تاثیر مثبتی بر آماده سازی جراحی دارند، مورد استفاده قرار گرفت. مدل های سه بعدی تولید شده در برنامه ریزی پیش از جراحی برای چندین نمونه برداری از ریه مورد استفاده قرار گرفتند .

نتایج جراحی ها نشان داد که مدل سازی پیش از جراح،  به طور متوسط 30 درصد زمان جراحی را پایین می آورد که شبیه معجزه می ماند. 
دکتر Broncano گفت: "تولید مدل ترکیبی سی تی اسکن و MRI یک روش جدید و به طور بالقوه مفید برای برنامه ریزی درمان و بهبود یادگیری است." "اگر چه اثرات آن هنوز ثابت نشده است، اما این روش می تواند برنامه های جراحی را بهبود بخشد، به ویژه در جراحی های پیچیده با مدت زمان بسیار زیاد."
در حوزه پزشکی، مدلهای سه بعدی تولید شده توسط پرینتر های سه بعدی در برنامه ریزی پیشگیرانه مورد استفاده قرار می گیرند. جراحان مزایای استفاده از آناتومی بدن بیمار وتجسم واقعی جراحی قبل از ورود به اتاق عمل را علمی و حرفه ای می دانند که در نهایت به نفع بیمار ، پزشک و کادر درمانی می باشد.

 

www.Printer3bodi.com


 

منبع:3ders
گروه نویسندگان دوشنبه, 21 اسفند,1396 4708 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی کاربرد مداد سه بعدی
مطلب بعدی تولید انواع سازهای موسیقی با پرینتر سه بعدی

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر