طراحی سایت
X

چگونه پرینتر سه بعدی میراث فرهنگی را نجات می دهد

چگونه پرینتر سه بعدی میراث فرهنگی را نجات می دهد

مجسمه های بودا که توسط طالبان منهدم شدند، توسط فناوری پرینتر سه بعدی ساخته شدند.

 

ماهها قبل از وقایع وحشتناک 11 سپتامبر 2001، گروه افراطی طالبان افغانستان ، وارد دشت سرسبز بامیان که با رودخانه پرآب و صخره های ماسه ای احاطه شده، وارد شدند و در مقابل چشمان متحیر جهانیان از از صخره ها بالا رفته و یک جفت مجسمه بودایی با ارتفاعی بالغ بر 30 متر که در 1500 سال پیش بر دیواره مشرف به دشت بامیان، حکاکی شده بود را با دینامیت های زیاد منفجر کردند و این کار را در آرامش و بارها انجام دادند تا جایی که چیزی از آن بنای مهم تاریخی و فرهنگی کشور افغانستان و جهان، باقی نماد. 
همگان بر این باور بودیم که رونق بودای بامیان برای همیشه از بین رفته است.

با پیشرفت تکنولوژی و کاربرد آنها در پروژه های بازسازی عناصر فرهنگی و هنری ، نور امیدی را در قلب فرهنگ دوستان جهان به وجود آورد تا بتوانند پس از تجربیاتی در اروپا و امریکا در به کارگیری فناوری پرینتر سه بعدی و اسکنر سه بعدی در ترمیم و بازسازی اشیاه هنری و تاریخی ، برای مناطق بحران زده ای مانند افغانستان، که با بی رحمی دچار بودند نیز کاری انجام دهند و در اولین گام با کمک فناوری پرینتر سه بعدی، جلال گذشته را به دشت بامیان با ساخت مجدد مجسمه های بودا باز گرداندند.

بازگشت مجدد بودا نقطه عطفی برای فلسفه جدیدی در فعالیت های تاریخی می باشد. مجسمه های بودا پس از انهدام با دینامیت ، مجدد بر دیواره صخره مشرف به دشت بامیان در همان نقطه اصلی نمایان شدند.

با تمام وجودمان از فناوری قرن بیست و یکمی پرینتر سه بعدی با نتایج خارق العاده و منحصربه فردش به همراه قدرت گسترده غول صنعتی  مانند گوگل Google سپاسگذاریم. به کمک فناوری پرینتر سه بعدی ، ما ابزار جدیدی در مبارزه با تروریست فرهنگی به دست آوردیم. راهی برای بازگرداندن آثار تاریخی و شگفت انگیز که بعضی ها می خواهند با از بین بردنشان، فراموشش کنیم.

خرابه های مجسمه بودا اکنون با کمک اسکن سه بعدی در مقیاس 1:25 توسط پرینتر سه بعدی تولید شده اند این مجسمه های کوچک برای طراحی و تولید سه بعدی مجسمه بودا در سایز اصلی و به همراه ریزترین و دقیق ترین اشکال هندسی توسط پرینتر سه بعدی مورد استفاده کارشناسان تاریخی و مهندسی قرار می گیرد. این یک پروژه فناورانه و بلند پروازانه است که شاید چند سال به طول انجامد اما هویت فرهنگی و تاریخی ملتها را در مقابل دیدگانشان قرار می دهد.

.سازمان های دیگری نیز کارهای مشابهی انجام می دهند. دانشگاه آکسفورد University of Oxford، دانشگاه هارواردHarvard University و موزه آینده دبی Dubai’s Museum of the Future با یکدیگر برای ایجاد مؤسسه باستان شناسی دیجیتالی Institute for Digital Archaeology  IDA با هم همکاری وسیعی را آغاز کرده اند، آنها دوربین های سه بعدی  را در بین ساکنین مناطق مورد حمله طالبان و داعش توزیع می کند تا ساختمان های باستانی و مصنوعات تاریخی قبل از اینکه در رویدادهای ناگوار تروریستی از بین بروند، ثبت شوند. البته هدف اصلی این برنامه جهانی تشکیل یک پایگاه سندی با میلیونها عکس سه بعدی از مکان های تاریخی و باستان شناسی در سراسر جهان می باشد.
این عکس ها بهترین سند واقعی برای اندازه گیری و مشخصات دقیق مصنوعات و ساختار های باستان شناسی می باشد که در صورت آسیب و خرابی ، مجددا توسط فناوری نوآورانه و پیشروی پرینتر سه بعدی مانند روز اول بازسازی و یا ساخته می شوند.
این موسسه باستان شناسی دیجیتالی به لطف 5000 دوربین سه بعدی توزیع شده در سراسر جهان، تا به امروز نیم میلیون تصویر آثار تاریخی و فرهنگی را به دست آورده است.
   


همچنین، در یک پروژه که توسط موزه ویکتوریا و آلبرت  Victoria & Albert Museum در لندن انجام شد، مورخان یک صندلی متعلق به ماری آنتوانت  Marie Antoinette را با استفاده از اسکن سه بعدی و پرینتر سه بعدی بازسازی کردند. با اسکن کردن قسمت های تخریب شده و استفاده از تصاویر به جا مانده و تولید توسط پرینتر سه بعدی توانستند درجه مطابقت با قطعات اصلی را به عدد 100 برسانند که در نوع خود یک کار بسیار منحصر به فرد با دقت بسیار بالایی بوده است.
پروژه های بازسازی و مستند سازی پروژه های فرهنگی و تاریخی در حال افزایش است. و تنها دلیلش توانایی منحصر به فرد فناوری پرینتر سه بعدی است. از موزه ویکتوریا و آلبرت تا کاخ های سلطنتی تاریخی، تکنولوژی پرینتر سه بعدی به حفظ تاریخ و فرهنگ بشری کمک شایانی می کند که البته نوع جدیدی از کمک های بشردوستانه در برابر خرابکاری های فرهنگی می باشد.

 

 وب سایت خبری تحلیلی پرینتر سه بعدی
www.Printer3bodi.com

منبع:yahoo
گروه نویسندگان شنبه, 30 تیر,1397 3512 2
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی سند ملی برنامه راهبردی فناوری تولید افزایشی جمهوری اسلامی ایران
مطلب بعدی پرینتر سه بعدی چیست؟

2 نظر در مطلب "چگونه پرینتر سه بعدی میراث فرهنگی را نجات می دهد" ثبت شده است

حقیقت

میدونم حقیقت تلخه اما با این همه آثار تاریخی که توی کشور ما داره از بین میره حداقل بیایم تصویر سه بعدی ازشون بگیریم برای آیندگان. بازسازی با پرینتر سه بعدی پیشکش

واقعا موقعیت خوبیه


پیشرو

سلام پرینتر سه یعدی

با دیدن عکس انفجار مجسمه بودا، بیشتر متوجه شده که منظورت چیه و چقدر این موضوعی که مطرح شده لازم هست و نه حتی برای جنگ یا تروریسم، حتی مرور زمان هم می تونه اتفاقی برای اشیا تاریخی به وجود بیاره که جبرانش فقط با اسکن و پرینتر سه بعدی باشه.

من دقیقا لحظه انفجار تو خاطرم هست وقتی از تلویزیون خودمون بارها پخش می شد.

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر