طراحی سایت
X

25 پروژه خودروسازی با پرینتر 3 بعدی " قسمت دوم "

25 پروژه خودروسازی با پرینتر 3 بعدی " قسمت دوم "

 

تولیدکنندگان مختلفی الان پرینتر های سه بعدی را وارد گاراژ کرده اند، و خیلی از آنها مفاهیم نویدبخش، قطعات کاربردی تولید کرده اند و در یک یا چند مورد ماشین های آماده راندن تولید شده است. با توجه به این دستاوردهای شگرف، و بدون اتلاف وقت بیشتر، در ادامه جالب ترین ماشین های تولید سه بعدی شده در جهان را لیست می کنیم ...

 

25 پروژه خودروسازی با پرینتر 3 بعدی " قسمت اول "

 

خودرو شماره 14 : یوباکس UBox شرکت تویوتا


 


 
 ماشین عجیب و غریب شرکت تویوتا توسط دانشجویان و برای دانشجویان طراحی شد و حاصل همکاری با مرکز بین المللی تحقیقات خودرو متعلق به دانشگاه کلمزون در کارولینای جنوبی می باشد. پروژه دو ساله ی  Deep Orange بین این دو نهاد، منجر به ساخت خودروی یوباکس شد که یک ماشین برقی با ظاهری جوان پسند و مختص نسل جدید می باشد. در حالی که اکثر این ماشین بصورت مرسوم ساخته شده است، اما اجزای داشبرد، سیستم تهویه، لبه های در را می توان برای سفارشی کردن محصول، توسط پرینتر سه بعدی تولید نمود. زمانی که پروژه برای اولین بار رونمایی شد، تویوتا گفت که قصد دارد یک هاب آنلاین برای خریداران یوباکس راه اندازی کنند تا طرح های قابل تولید با پرینتر 3 بعدی خود را به اشتراک بگذارند.
خودرو یوباکس مانند اجزای تولید شده سه بعدی ماشین های مسابقه ای، با پیوند الیاف کربن به آلومینیوم ساخته شده است. به گفته جانل بروکس Johnell Brooks استاد دانشگاه در برنامه دانش آموختگان مهندسی کلمزون، Deep Orange تبدیل به دوره آموزشی ساخت خودرو با پرینتر سه بعدی شد. او گفت،" Deep Orange به دانشجویان، تجربه خوبی برای کل فرآیند ساخت و تولید فراهم می کند، از شناسایی فرصت های بازار تا ساخت خودرو".

 

خودرو شماره 15 : تلیورید Telluride از شرکت کیا


 

 

کیا موتورز که یک تولید کننده خودرو در کره جنوبی می باشد، اولین استفاده خود از پرینتر 3 بعدی را در تولید خودرو های تلیورید Telluride نشان داد، که یک ماشین SUV با ظرفیت هفت نفر و سه ردیفه می باشد.  این ماشین دارای یک موتور 3.5 لیتر Lambda II V6 GDi، و اجزای داخلی  آن توسط پرینتر سه بعدی تولید شده است. 
این خودرو، اولین بار در نمایشگاه بین المللی خودرو آمریکای شمالی در دیترویت 2017 به نمایش درآمد. در حال حاضر، کیا برنامه ای برای تولید عمده این ماشین ندارد، اگرچه برخی از ویژگی های آن را می توان در طرح های SUV آینده استفاده نمود.
تام کیرنز Tom Kearns طراح ارشد مرکز طراحی کیا آمریکا KDCA گفت، "تلیورید شرکت کیا یک SUV تمام جدید و لاکشری با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته می باشد که توجه خاصی بر تجربه و راحتی سرنشینان ردیف دوم دارد. تلیورید که نسبت به SUV سورنتو، بزرگ تر، پهنن تر و با ارتفاع بیشتر می باشد، به ما اجازه می دهد که ببینیم SUV هفت نفره تولید شده با پرینتر 3 بعدی، از دیدگاه شرکت کیا چه شکلی خواهد بود."


خودرو شماره 16: بنتلی EXP 10 Speed  : شرکت بنتلی


 


 

اولین خودرو بنتلی که از تکنولوژی پرینتر 3 بعدی استفاده کرده  Speed 6 بوده که یک ماشین مفهومی هیبریدی می باشد که برای اولین بار در نمایشگاه ژنو 2016 رونمایی شد. بنتلی گفته است که این ماشین احتمالا بین 2018 تا 2020 وارد فاز فروش می شود و در مدل های مسابقه و دو نفره با قیمت 120 هزار پوند عرضه خواهد شد.  در حالیکه بنتلی قبلا از فناوری پرینتر سه بعدی، برای تهیه نمونه اولیه قطعات استفاده کرده بود، ماشین Speed 6 دارای قطعات تولید نهایی، ساخته شده توسط پرینتر 3 بعدی فلزی خاص منظوره می باشد.
بتلی گفته است که "تکنولوژی پرینتر 3 بعدی فلزی برشی اجازه داده است که اگزوزها، دستگیره های در و تهویه را با طراحی دقیق و جزئی با مقیاس کوچک ارائه می کند."


خودرو شماره 17 : NTU Venture 8 دانشگاه فناوری نانیانگ Nanyang سنگاپور


 NTU Venture 8  یک ماشین چهار چرخه شهری است که ابتداً برای نسخه 2015 رویداد ماراتن دوستدار محیط زیست شرکت شل در آسیا طراحی شد که عبارت بود از یک سری "مسابقات" برای ماشین های دوستدار محیط زیست که در آن جوایز به سرعت ماشین ها داده نمی شد، بلکه بخاطر بهره وری سوخت به ماشین ها برتر جوایزی اهدا می شد.این ماشین توسط تیمی از دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشکده مهندسی Nanyang ساخته شده و از انرژی پنل خورشیدی سقفی و باتری آنبرد استفاده می کند. دانشجویان می خواستند ماشینی با کابین سه بعدی ویژه بسازند که رانندگان بتوانند طرح را متناسب با نیازهای رانندگی خود تغییر بدهند. تولید قطعان این خودرو توسط پرینتر 3 بعدی، سه ماه طول می کشد که تولید شوند بنابراین سازندگان آن فعلا برنامه ای برای تولید این ماشین 320 x 130 x 120 سانتی متر ندارند.
Venture 8 در مسابقات دوستداران محیط زیست، شرکت شل در سال 2016 برای طراحی ماشین، ارتباطات و ایمنی ماشین، برنده سه جایزه اصلی شد. این ماشین در مسابقه "مفهوم شهری" در قسمت برق و باطری رتبه سوم را کسب کرد و پس از آن برای رقابت در مسابقه قهرمانی جهانی در لندن انتخاب شد. ایمی بن عبد الواحد  Ilmi Bin Abdul Wahab مدیر تیم که یک دانشجوی26 ساله سال آخر مهندسی کامپیوتر  است می گوید،" با تکنولوژی پرینتر سه بعدی، ما نه تنها این ماشین را با قطعات سفارشی و تقویت شده بهبود می دهیم، بلکه، اطمینان حاصل می کنیم که زباله در حد حداقل تولید می شود. پلاستیک تقویت شده با کربن باعث می شود که این ماشین مانند ماشین های مرسوم در جاده امن و قوی باشند."


خودرو شماره 18 : FNX13 دانشگاه علم و فناوری CSUST


 


 

 
در سال 2013،  40 دانشجوی دانشکده مهندسی مکانیکی و خودرو در دانشگاه علم و فناوری چانگشاCSUST یک ماشین مسابقه تولید شده توسط پرینتر 3 بعدی را برای رقابت در مسابقات فرمول دانشجوییان چین FSC ارائه کردند.  FNX13که از موتور 600 سی سی هوندا استفاده می کند، نسخه جدیدتری از مدل قبلی می باشد. لیو زو Liu Ze رهبر این تیم گفت، "این بدنه کاملا متفاوت از FNX-12 می باشد. سال گذشته، این ماشین 270 کیلوگرم و امسال فقط 220 کیلوگرم می باشد که سبک تر از نسخه قبلی است."
اگرچه بدنه اصلی این ماشین، الیاف کربن است، اما از پرینتر سه بعدی برای ساخت اجزای ورودی هوا و فرمان استفاده شد. به گفته دانشجویان سازنده، بیش از 230 هزار یوآن در این پروژه خرج شد. لیو اذعان کرد که این مبلغ برای تولید انبوه گران است و هزینه فناوری تولید افزایشی، هنوز خیلی بالاست. امیدوارم روزی پرینتر های سه بعدی و مواد آن به قیمتی برسند که هر کس به آسانی آن ها را بخرد یا از آنها استفاده کند.

 

خودرو شماره 19 : Eco-car شرکت Iron Warriors

 


در بخش اروپایی مسابقات شرکت شل، یک ماشین دانشجویی دیگر که از نظر بهره وری کارآمد بود، از شرکت Iron Warriors توسط مهندسان لهستانی ساخته شد. با استفاده از قطعاتی که توسط پرینتر سه بعدی به نامZortraxM200 ، تولید شد، این تیم توانستند وزن این ماشین را پایین و بهره وری سوخت آن را بالا ببرند- نکته جالب اینکه این ماشین کوچک با یک لیتر سوخت، 640 کیلومتر را می پیماید.
اسزیمون مادزیارا  SzymonMadziara یکی از اعضای این تیم می گوید، "دنده های تولید شده سه بعدی، که بخشی از انتقال نیروی محرکه می باشد، هم با دوام است و هم سه برابر سبک تر از جنس آلومینیومی می باشد. برای کاهش وزن، ما قطعات را توسط پرینتر سه بعدی تولید کردیم و سپس با الیاف کربن آن ها را پوشش دادیم. تاثیر این کار فوق العاده بود، بنابراین، تصمیم گرفتیم از این تکنیک برای ماشین بعدی خود نیز استفاده کنیم- هدف ما برای ماشین، مصرف 1 لیتر سوخت، به ازای هر 1000 کیلومتر است.


خودرو شماره 20 : ماشین مسابقه KU e-Racing


 


 


یکی از موفق ترین تیم ها در چند سال اخیر در رقابت دانشجویان مهندسی در لندن، تیم e-Racing از دانشگاه کینگستونِ بریتانیا می باشد. به منظور کسب عنوان بهترین تیم برقی در این رویداد سالانه در سال های 2013 و 2014، KU از پرینتر سه بعدی برای ساخت اجزای کوچک ماشین مسابقه سبک وزن خودشان استفاده کردند. این قطعات با استفاده از یک پرینتر سه بعدی Stratasys و مواد چاپ سه بعدی ABSplus تولید شدند.
آلداس وان دِر برگ Aldus von der Burg بعنون رهبر تیم گفت،" با استفاده از فناوری تولید افزایشی، ما توانستیم بر دغدغه های مهم توسعه ای خود برای تولید قطعاتی که بتوانند گرما و سرعت بالای مسابقات را تحمل کنند، فایق بیاییم. با سختی قطعات تولید سه بعدی ، نتیجه کاملا امیدوار کننده بود، خصوصا در مورد دکمه خاموش کردن که در مواقع اضطراری باید یک شوک ناگهانی را تحمل کند.


خودرو شماره 21 : Eco-car شرکت  Euregiorunners


 


 
 یکی دیگر از شرکت کنندگان در مسابقات اروپایی شل، این ماشین سه بعدی تولید شده است که توسط دانشجویان دانشگاه علوم کاربردی زوید در هلند ساخته شد. این تیم با نام Euregiorunners، از پرینتر 3 بعدی دسکتاپ Ultimaker برای ساخت اجزای داشبورد، فرمان، آینه ها و دستگیرهای در استفاده کردند که موجب کاهش وزن ماشین و مصرف سوخت آن شد.
مانند دیگر ماشین های حاضر در این مسابقات، Euregiorunners مجبور شدند که ماشین خود را تا حد ممکن سبز کنند و فناوری تولید افزایشی چنین اجازه ای را به آن ها داد. این تیم ماشین برقی، خود را در دسته مفهوم شهری وارد مسابقات کرد. پروفسور راب ون لوئوزیجن Rob van Loevezijn از دانشگاه علوم و فناوری بتا گفت، هدف اصلی، ساخت ماشینی بود که تا حد ممکن پایدار و سازگار باشد، و مصرف انرژی اش تا حد ممکن کم باشد.


خودرو شماره 22 : حمل و نقل پایدار اسید فورمیک Formic Acid توسط Team FAST


 


 

ماشین مفهومی ساخته شده توسط Team FASTیکی از عجیب و غریب ترین ماشین های این لیست است. این تیم متشکل از گروهی از متخصصان از دانشگاه فنی آیندهوون هلند می باشد که سوخت آن اسید فورمیک است که ماده ای طبیعی است که توسط مورچه ها تولید می شود. این گروه امیدوار است که بتواند با این نوع سوخت، بتواند یک جایگزین مناسبی برای ماشین های مصرف کننده سوخت فسیلی فراهم آورد. به گفته Team FAST، چنین ماشینی می تواند با یک باک پر، 500 کیلومتر را طی می کند. در حال حاضر، این تیم تنها یک مدل از ماشین طراحی شده خود را ساخته اند، اما امیدوارند که نمونه اولیه را نیز در آینده نزدیک بسازند. 
پس از استفاده از پرینتر سه بعدی برای ساخت سریع نمونه اولیه، Team FAST با شرکت آلتی میکر ارتباط برقرار کرده که چند پرینتر سه بعدی FDM در اختیار تیم قرار داد. مکس ونتزل  Max Wentzel بعنوان یکی از اعضای Team FAST گفتفناوری تولید افزایشی به ما اجاز می دهد که چرخه تولید سه بعدی نمونه اولیه را بصورت قابل توجهی شتاب بدهیم. بسیاری از قطعات بصورت خاص طراحی شده است و این واقعیت که ما حتی در دفاتر خودمان، می توانیم این کار بواسطه پرینتر سه بعدی درست انجام بدهیم، این بسیار فوق العاده است. 


خودرو شماره 23 : استون مارتین DB4  ایوان اسنچ

 

 

درست مانند ماشین شلبی کبرا که توسط آزمایشگاه ملی اُک ریج ساخته شد، این استون مارتین DB4 نیز روزی می تواند یک کپی واقعی از یک ماشین کلاسیک بشود. ایوان اسنچ Ivan Sentch که برنامه نویسی از آکلند نیوزلند می باشد از پرینتر سه بعدی Solidoodle برای ساخت قالب بزرگ سه بعدی آستین مارتین DB4 استفاده کرد، که برای ساخت یک بدنه فایبرگلاس برای آن ماشین کلاسیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه این پروژه، اولین تلاش ایوان با پرینتر سه بعدی می باشد، به نظر می رسد که این پروژه پنج ساله، موفقیت خوبی خواهد داشت.
بدنه فایبرگلاس موتور، سیستم برقی، تعادل ماشین اسکای لاینSkyline شرکت نیسان 1993 را در خود جا می دهد. البته، به دلیل گستردگی این پروژه، ایوان انتظار ندارد که تا چند سال آینده، نمونه اولیه آن بتواند تولید شود. ماه ها طول کشید تا توانستم قالب گیری را انجام بدهم، و حالا باید پوشش شیشه ای به روی آن اعمال شود.

 

خودرو شماره 24 : مرسدس بنز  DTW ساخته شده توسط مارتین چاتِلیر 

 
 

 

گاهی نظرات خوانندگان در مورد ماشین های مفهومی سه بعدی طراحی شده توسط طراحان آماتور، ما را کلافه می کند. می گویند، "این ماشین ها واقعی نیستند. این ماشین مرسدس بنز شاید بهترین نمونه از این گونه ماشین های فوق العاده جاه طلبانه باشد، اما طراحی آن باعث شد که آن را در لیست خود قرار دهیم. این ماشین، توسط مارتین چاتلیر طراحی شد که یک دانشجوی طراحی حمل و نقل از دانشگاه سورز فرانسه است. DTW Le Mans 2030 در واقع، بیش از یک خودروی تولید شده توسط پرینتر سه بعدی است و دارای یک سیستم قدرت هوایی، بدنه ای از گرافن، و سیستم تولید سه بعدی لاستیک به طور مستقل می باشد.
قطعا، جالب ترین قسمت این طرح، سیستم تولید لاستیک Michelin توسط پرینتر سه بعدی می باشد، که مجموعه ای از نازل های پرینتر سه بعدی کوچک پشت هر لاستیک قرار داده شده اند که می تواند همینکه ماشین حرکت می کند، ماده چسبنده را لاستیک های ماشین اضافه می کند و در طول مسابقه، موجب کاهش فرسودگی لاستیک ها می شود. این ایده که فناوری تولید افزایشی می تواند بعنوان جایگزین توقف ماشین های مسابقه برای تعویض چرخ ها مورد استفاده قرار بگیرد، ایده جالبی است.


خودرو شماره 25 : اولی Olli شرکت لوکال موتورز


 


 


 این ماشین یا در به عبارت درست تر، این اتوبوس دارای ویژگی رانندگی خودکار است و توسط شرکت لوکال موتورز تولید شده است. این اتوبوس که تابستان قبل رونمایی شد، از اینترنت اشیاء خودرو IBM Watson استفاده می کند که یک پلت فرم یادگیری شناختی برای ماشین ها است که یادگیری مسیرها و مانورهای جدید را در حین رانندگی ممکن می سازد. این ماشین از تعدادی از اجزای تولید شده توسط پرینتر سه بعدی استفاده می کند که منجر به طرح سبک وزن و فشرده آن می شود.
بر خلاف دیگر ماشین های تولید سه بعدی این لیست، اولی هوشمند است: این اتوبوس می تواند با مسافران صحبت کند و در مورد نحوه عملکرد خود و نحوه تصمیم گیری در مورد انتخاب مسیر بحث کند. هریت گرین Harriet Green از IBM گفت، " رایانش شناختی فرصت های خوبی برای ایجاد تجربه های جدید برای مشتریان فراهم می کند و از داده های گرفته شده از وسایل متصل به اینترنت اشیاء بهره می برد، از جمله سیستم ها و سنسورهای خودرو.
با توجه به پیشرفت های فراوان صورت گرفته در حوزه خودرو های تولیدی توسط پرینتر سه بعدی ، شاید خیلی طول نکشد که این ماشین ها را در بزرگراه ها ببینیم. 
ما همچنان آخرین و هیجان انگیزترین تحولات را گزارش خواهیم کرد.


سایت خبری تحلیلی  www.Printer3bodi.com
 
منبع:3ders
گروه نویسندگان ﺳﻪشنبه, 03 بهمن,1396 4863 0
  • Print
  • رتبه بندی این مطلب:
    5.0
مطلب قبلی آموزش درس جغرافیا در مدارس با پرینتر 3 بعدی
مطلب بعدی پرینتر 3 بعدی فلزی نسل جدید

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر